Λύτρωση στο τέλος για τον ψυχωμένο Παναθηναϊκό

Written by  Οκτ 27, 2017

Με τον Νίκο Παππά να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι και να χαρίζει τη νίκη με τρίποντο στην εκπνοή, ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε της Φενερμπαχτσέ με 70-68 και κράτησε αλώβητη την έδρα του μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Ο διεθνής γκαρντ, που έγινε το πρόσωπο των ημερών από την Κυριακή με το επεισόδιο με τον Θανάση Σκουρτόπουλο, ήταν ασταμάτητος, κράτησε ζωντανή την ομάδα του στα κρίσιμα σημεία και, όταν του δόθηκε η ευκαιρία σημείωσε τους 9 τελευταίους πόντους των «πράσινων» αποεικνύοντας ότι είναι ένας χαρισματικός σκόρερ που μπορεί να πάρει τον Παναθηναϊκό στις πλάτες του όταν του δοθεί η ευκαιρία.

Η ελληνική ομάδα είδε τον… Χάρο με τα μάτια της, καθώς έφτασε κοντά σε μια ήττα που θα την έφερνε σε πολύ δύσκολη θέση μετά από τέσσερις αγωνιστικές, όμως, με το πείσμα, την επιμονή, την ώθηση από την εξέδρα και την τρέλα του Παππά, πήρε τη νίκη και έφτασε το 2-2, ρεκόρ το οποίο έχει πλέον και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Με τον Μπραντ Γουαναμέικερ να μπαίνει φουριόζος και να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, η Φενερμπαχτσέ πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (2-8 στο 3’), με τον Νικ Καλάθη να είναι ο μόνος που έδειχνε να προσπαθεί από το πρώτο λεπτό για τον Παναθηναϊκό.

Παρ’ όλα αυτά, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έβγαλαν αντίδραση, δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν περισσότερο, μείωσαν στον πόντο (14-15 στο 6’) και πέρασαν μπροστά με 19-17 πριν το πρώτο δεκάλεπτο βρει την τουρκική ομάδα να προηγείται με 19-21.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι περίπου τα μισά της δεύτερης περιόδου, όταν η Φενερμπαχτσέ άρχισε να χτίζει και πάλι μια διαφορά με τον Βέσελι να κερδίζει τις μάχες μέσα στη ρακέτα (24-32 στο 15’). Η ελληνική ομάδα και πάλι κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (30-32), όμως,  Λουίτζι Ντατόμε με δυο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 8 και με αυτήν βρήκε το ημίχρονο τις δυο ομάδες (36-44).

Εμφανώς βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, ειδικά στην άμυνα, κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά όπλα της Φενερμπαχτσέ και με τον Νίκο Παππά να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες και να σκοράρει κρίσιμους πόντους, μείωσε τη διαφορά στο καλάθι με την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (53-55) στέλνοντας το μήνυμα ότι στην έδρα του δεν μπορεί να περάσει κανείς εύκολα.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει έντονο ενδιαφέρον και όσο περνούσε η ώρα η αγωνία μεγάλωνε. Η Φενερμπαχτσέ πήρε και πάλι μια διαφορά που φάνταζε ικανή να της δώσει τη νίκη (61-66), όμως, λογάριαζε χωρίς τον Νίκο Παππά.

Ο γκαρντ του «τριφυλλιού» σημείωσε 9 συνεχόμενους πόντους και το καθοριστικό τρίποντο για το 70-68 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ και πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους φίλους και τους παίκτες της ομάδας.

Ο Παππάς είχε συνολικά 24 πόντους και ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Για τους Πρωταθλητές Ευρώπης που έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία μέσα από τα χέρια τους, ο Γιαν Βέσελι είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Νικολό Μέλλι 14 πόντους με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μπραντ Γουαναμέικερ έμεινε στους 14 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 53-55, 70-68