«Αγγίζει» το πλεονέκτημα, κοιτάζει ακόμα και πρωτιά ο Ολυμπιακός

Written by  Μαρ 02, 2017

Νικητής έφυγε ο Ολυμπιακός από το «Γιαντ Ελιάου» καθώς επικράτησε της Μακάμπι με 82-71 και έτσι έφτασε τις 17 νίκες σε 24 παιχνίδια.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξαν σοβαρά από την αρχή μέχρι το τέλος, εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των γηπεδούχων, πήραν τη νίκη και σφράγισαν ουσιαστικά το πλεονέκτημα ενώ σε συνδυασμό με την ήττα της Ρεάλ στην Τουρκία από την Γαλατασαραϊ οι "ερυθρόλευκοι" βλέπουν ακόμα και την πρωτιά στον όμιλο.

Ο Ολυμπιακός είχε από το πρώτο λεπτό τον έλεγχο της αναμέτρησης και δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα τους γηπεδούχους να αμφισβητήσουν την ανωτερότητα του, φτάνοντας την διαφορά ακόμα και στο +17 (61-78) τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Οι "ερυθρόλευκοι" τελείωσαν το παιχνίδι με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Γκριν πέτυχε 16 πόντους, ενώ οι Ουότερς και Λοτζέσκι πέτυχαν από 14. Πρίντεζης και Πανανικολάου πρόσθεσαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα σε έναν αγώνα που η απουσία του αρχηγού Βασίλη Σπανούλη δεν φάνηκε καθόλου.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-40, 45-58, 71-82