Ξέσπασε στο τέλος για το διπλό η Ρεάλ, δύσκολα η Νταρουσάφακα

Written by  Ιαν 20, 2017

Με ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και επιμέρους σκορ 6-21 η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την εκτός έδρας νίκη με 59-74 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας και εξακολουθεί να καταδιώκει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι για 30’, όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι ξεδίπλωσαν το πλούσιο ταλέντο τους και επέβαλαν το ρυθμό τους, φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη.

Ο Οθέλο Χάντερ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Τρέι Τόμπκινς να έχει 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, τον Τζέισι Κάρολ και τον Γκουστάβο Αγιόν να προσθέτουν από 11 πόντους και τον Σέρχιο Γιουλ να έχει 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για την Ζαλγκίρις, ο Αουγκούστο Λίμα είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Παούλιους Γιανκούνας 11 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-41, 53-53, 59-74

Η Νταρουσάφακα δυσκολεύθηκε πολύ για περισσότερα από τρία δεκάλεπτα απέναντι στην Ούνικς Καζάν, όμως, στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 71-64 και να πιάσει τον Παναθηναϊκό και τον Ερυθρό Αστέρα στο 10-8 της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ντέηβιντ Μπλατ είχε καθαρό μυαλό στις τελευταίες επιθέσεις και έφτασε στη νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει σε ακόμα καλύτερο πλασάρισμα, ενώ παραμένει σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις της τετράδας.

Ο Άντριεν Μερμάν με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπραντ Γουαναμέικερ με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Άντε Ζίζιτς με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Τζέημς Άντερσον με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ ηγήθηκαν της προσπάθειας των γηπεδούχων, ενώ από την ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν, ο Κιθ Λάνγκφορντ έμεινε στους 16 πόντους με 4/18 σουτ, με τον Αρτσιόμ Παραχούτσκι να έχει 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 33-34, 51-52, 71-64