Γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 500 ματς

Written by  Φεβ 28, 2015

Ο Ολυμπιακός σε μια αναμέτρηση γιορτή για το σύλλογο, καθώς ήταν το ματς νούμερο 500 στην ευρωλίγκα, επικράτησε της Μάλαγα με 77-72 στο ΣΕΦ και σε συνδυασμό με την ήττα της ΤΣΣΚΑ από την Φενέρμπαχτσε απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στο F όμιλο του top-16.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 7-1 την ιδία στιγμή που οι Ίβηρες έκαναν το αντίθετο δρομολόγιο (1-7) παραμένοντας ουραγοί στον όμιλο.

Μεγάλο παιχνίδι από τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη που σε 30'.55'' λεπτά συμμετοχής σημείωσε 18 πόντους ,ενώ παράλληλα με τις δέκα τελικές πάσες που μοίρασε έκανε ένα ακόμα double-double. Ο «Kill-Bill»  οδηγεί και φέτος  τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη. Πολύ καλός επίσης ήταν και ο Γιώργος Πρίντεζης με 13 πόντους ενώ ο Ματ Λοτζέσκι πρόσθεσε 12 πόντους.

Στα θετικά της αναμέτρησης για τον Ολυμπιακό η πρώτη εμφάνιση του Μιχάλη Τσαϊρέλη που σε 3 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 2 πόντους. Αντίθετα, άσχημα ήταν τα νέα για τον Πέτγουεϊ, που τραυματίστηκε σοβαρά στον ώμο 3 λεπτά περίπου πριν το τέλος του αγώνα και οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για απουσία περίπου 1 μήνα από τις υποχρεώσεις του Ολυμπιακού.

Η αναμέτρηση

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό γεγονός που το εκμεταλλεύτηκε άψογα η Μάλαγα και προηγήθηκε με 2-7 στο 5'. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και με συνεχομένους ποντους από τον Σπανούλη αλλα και από τον Σλούκα μείωσε στους 2 ποντους τη διαφορά (11-13). Σε εκείνο το διάστημα, όμως, η Μάλαγα ήταν καλύτερη και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του δεκάλεπτου (11-17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο με την Μάλαγα δηλαδή στη θέση του οδηγού. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 7 ποντους στο 13'(12-19) με τον Ολυμπιακό να δείχνει ότι δεν μπορεί να βρει λύσεις κυρίως επιθετικά. Ο Κώστας Σλούκας με γκολ-φάουλ μείωσε σε 17-20 δίνοντας ανάσες στον Ολυμπιακό και εν συνεχεια ανέλαβε δράση ο Πρίντεζης που παρόλο που αγωνίστηκε με γαστρεντερίτιδα ήταν εκείνος που κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό και κοντά στο σκορ (22-24). Η αναγκαστική του αποχώρηση από το παρκέ εδωσε την δυνατότητα στην Μάλαγα να βρει ξανά τα αγωνιστικά της πατήματα και να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά στους 7 πόντους (24-31). Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μάλαγα να εχει το προβάδισμα (29-33) και τον Ολυμπιακό να είναι νευρικός και άστοχος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα των πρώτων είκοσι λεπτών. Ο Ματ Λοτζέσκι πήρε το «βελούδινο σφυρί» του και με συνεχομένους ποντους εδωσε για πρώτη φόρα το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (34-33 στο 22'). Οι Ίβηρες πέρασαν εκ νέου μπροστά με δυο ποντους (34-36). Ο Ολυμπιακός όμως είχε αρχίσει να ρολάρει και να βρίσκει ρυθμό. Ντάνστον και Σπανούλης του έδωσαν προβάδισμα με 3 ποντους (39-36) και εν συνεχεια ο Ματ Λοτζέσκι βοήθησε για το + 7(47-40) του 26'. Η Μάλαγα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε εκ νέου στους 2 ποντους (50-48 στο 28') χάρη σε συνεχόμενα καλάθια του Τόμας. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 55-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αναμέτρηση ήταν θρίλερ μέχρι και στα μέσα της περιόδου με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ . Στο 37' και ενώ το σκορ ήταν 69-63 υπέρ του Ολυμπιακού τραυματίστηκε στον ώμο ο Πέτγουεϊ και αποχώρησε από το παρκέ. Αυτό το γεγονός όμως δεν επηρέασε καθόλου τους «ερυθρόλευκους» που με τον Σπανούλη μπροστάρη προηγήθηκαν 71-63 τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Το τελικό 77-72 χάρισε την 7η νίκη στον Ολυμπιακό και την πρωτιά στον όμιλο. Το «κερασάκι» ήρθε από πλευράς Μάλαγα αλλά από ελληνικό χέρι, μιας και ο Κώστας Βασιλειάδης πέτυχε ένα απίστευτο buzzer-beater , από την σέντρα του γηπέδου με την βοήθεια και του ταμπλό ,για το τελικό 77-72.

Δεκάλεπτα: 11-17, 29-33, 55-52, 77-72

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 3, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18 (10 ασ.), Σλούκας 9 (2), Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 6 (2), Λαφαγέτ 6 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 12
(2), Τσαϊρέλης 2.

Μάλαγα (Πλάθα): Γκαμπριέλ 7, Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 9 (3), Τούλσον 8, Τόμας 9, Γκρέιντζερ 13 (2), Βάσκεθ 6, Κουζμίνσκας 3 (1), Στέφανσον 3 (1), Γκριν 8, Γκολούμποβιτς 2.