Κράτησε τη διαφορά

Written by  Φεβ 27, 2015

Ο Παναθηναϊκός αν και προσπάθησε αρκετά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την Μακάμπι στο Τελ-Αβίβ με 73-70, για την 8η αγωνιστική του top-16, γνωρίζοντας την τρίτη του ήττα στον Ε όμιλο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας όμως παρά την ήττα διατηρήσαν το προβάδισμα έναντι της Μακάμπι, καθώς υπερασπίστηκαν το + 7 με το οποιο είχαν επικρατήσει στην Αθήνα (83-76) και που μπορεί να φάνει καθοριστικό για τη συνεχεια.

Οι «πρασινοι» εμφανιστήκαν κουρασμένοι χωρίς ενέργεια και δεν κατάφεραν να εξαργυρώσουν την πολύ καλή αμυντική τους εμφάνιση με την νίκη που θα άλλαζε κατά πολύ τα δεδομένα στον όμιλο. Ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 5-3 την ιδία στιγμή που οι πρωταθλητές Ευρώπης έμειναν μόνοι δεύτεροι με ρεκόρ 4-3. Τα πάντα όμως είναι ρευστά με τις ομάδες να αλλάζουν θέση στη βαθμολογία σχεδόν κάθε αγωνιστική.

Μέγγενη του Παναθηναϊκού ήταν τα πολλά χαμένα ριμπάουντ κυρίως αμυντικά που έδινε τη δυνατότητα στους παίκτες της Μακάμπι να έχουν δεύτερες και τρίτες επιθέσεις σε σημεία μάλιστα που αποδείχθηκαν καθοριστικά για την αναμέτρηση.

Πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών ήταν ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 16 πόντους (2/4 δίποντα,4/6 τρίποντα,2 ριμπάουντ, 2 ασιστ , 1 κλέψιμο σε 23'.57'' λεπτά συμμετοχής), ο Έλληνας άσσος του «τριφυλλιού» είναι σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και αυτό του δίνει «φτερά στα πόδια». Δίπλα στον Γιάνκοβιτς άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Νίκος Παππάς με 15 πόντους, ενώ την «τριανδρία» των σκόρερ έκλεισε ο Τζέιμς Γκίστ με 12 πόντους. Αντίθετα σε πολύ κακή μέρα βρέθηκε τόσο ο Σλότερ με 5 πόντους όσο και ο Μπατίστα που σημείωσε μόλις 2 , ενώ στο μηδέν έμεινε και ο Γιάνις Μπλούμς σε ένα ακόμα κακό παιχνίδι το τελευταίο διάστημα. Αξίζει εδώ να σημειώσουμε και την πρώτη εμφάνιση του Γκάνι Λαβάλ που σε 4 περιάπτου λεπτά δεν κατάφερε να «συνδεθεί» καθόλου με το αντίπαλο καλάθι.

Η αναμέτρηση

Νευρικό ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες δείγμα της κρισιμότητας της αναμέτρησης. Στο 4' το σκορ ήταν 6-6 αλλα η Μακάμπι «έτρεξε» ένα σερί και προηγήθηκε με 14-8 δείχνοντας ότι πατά καλυτέρα στο γήπεδο. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και απάντησε με ένα δικό του σερί για το 14-16 στο 8'. Το δεκάλεπτο όμως ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι να προηγείται με 22-14.

Στη δεύτερη περίοδο η πρωταθλήτρια Ευρώπης εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Παναθηναϊκού από τη γραμμή του τρίποντου και προηγήθηκε με 30-21. Οι «πρασινοι» σε εκείνο το σημείο συνδεθήκαν με το καλάθι από τη γραμμή του τρίποντου και μείωσαν σε 32-27. Η «ομαδα του λαού», όμως, είχε βρει το ρυθμό και δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να μειώσει περισσότερο κλείνοντας την περίοδο στο + 8(38-30).

Στην επανάληψη τα πράγματα έδειχναν να αλλάζουν. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με τα σουτ από τα 6,75 να βρίσκουν στόχο. Στο 23' το σκορ ήταν 41-38 χωρίς όμως οι πρωταθλητές να καταφέρουν να προσπεράσουν στο σκορ. Η τρίτη περίοδος τελικά ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι να προηγείται με 54-52.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Ισραηλινοί μπήκαν καλυτέρα στο παρκέ και με ένα 5-0 προηγήθηκαν με 64-58. Η απάντηση ήρθε άμεσα με τριποντο του Φώτση (64-63) αλλα και πάλι η Μακάμπι αντέδρασε για το 68-63 στο 37'. Η αστοχία των «πρασίνων» συνεχίστηκε στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, η Μακάμπι είχε κερδίσει την «μάχη» των ριμπάουντ και τελικά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 73-70.

Δεκάλεπτα: 22-14, 38-30, 54-52, 73-70

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 16 (1), Χέινς 2, Σμιθ 7 (1), Ραντλ 6, Λίνχαρντ 4, Τάιους 10, Κοέν 8 (1), Οχαγιόν 10 (2), Αλεξάντερ 10

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 16 (4), Φώτσης 8 (2), Παππάς 15 (2), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ 12, Μπατίστα 2, Μπλουμς, Λαβάλ