Στο Βερολίνο δεν χάνει ποτέ

Written by  Φεβ 07, 2015

Ο Παναθηναϊκός κερδισε την Άλμπα στο Βερολίνο με 59-65 για την έκτη αγωνιστική του Top 16 κάνοντας ένα τεράστιο άλμα πρόκρισης στα play-off της Ευρωλίγκα.

Η άμυνα των «πρασίνων» στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτή που έφερε και την νίκη στο στρατόπεδο των Πρωταθλητών. Στο δεύτερο ημίχρονο η αμυντική λειτουργεία της ομάδας ήταν εξαιρετική, κατάφερε να εγκλωβίσει την Άλμπα και με σύμμαχο και το πολύ κάλο ποσοστό στα σουτ 3 ποντων (42,9%) πήρε την πολύ μεγάλη νίκη, την τέταρτη σε αυτό το γήπεδο, καθώς στην «O2 arena» ο Παναθηναϊκός δεν εχει γευτεί την απογοήτευση της ήττας.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς μοίρασε σωστά το χρόνο σε όλους τους παίκτες του, με αποτέλεσμα η ομαδα να δείχνει αλλά και να είναι φρέσκια.

Κορυφαίος του παρκέ για τον Παναθηναϊκό ο Δημήτρης Διαμαντίδης ( 10 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 3 κλεψίματα και συνολικό ranking 15) σε μια ακόμα παράσταση του αρχηγού στο γήπεδο που το 2009 είχε σηκώσει το τρόπαιο της Ευρωλίγκα. Πρώτος σκόρερ της ομάδας ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που επανήλθε ζεστός και με 11 πόντους βοήθησε τα μέγιστα στην νίκη του Παναθηναϊκού, 10 πόντους σημείωσε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, ενώ τα τρίποντα του Αντώνη Φώτση ήταν καθοριστικά. Από την γερμανική ομάδα οι καλύτεροι ήταν ο Ρέντινγκ και ο Μαλίν με 11 πόντους.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η τρίτη περίοδος όταν ο Παναθηναϊκός κατάφερε επέστρεψε από το – 10 (41-31 στο 24') αρχικά μειώνοντας σε (44-40) και εν συνεχεια ισοφαρίζοντας σε 45-45 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός περιμένει τώρα τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ για να βγάλει μια τριάδα αγώνων με επιτυχία. Σε περίπτωση νίκης πάει στο 5-2 και μπαίνει στην αφετηρία του δεύτερου γύρου με μεγαλύτερη ψυχολογία καθώς θα εχει βγάλει το πρώτο μισό του Top 16 με τις λιγότερες δυνατές απώλειες.

Η αναμέτρηση

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν υποτονικός με τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν πρόσβαση στο αντίπαλο καλάθι. Μετά το 3-3 στην αρχή καλάθι ξαναμπήκε μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-7 στο 7' αλλα η Άλμπα κατάφερε να αντιδράσει και στο 9' πήρε κεφάλι στο σκορ με 13-10, πριν ο Σλότερ με τριποντο ισοφαρίσει για το 13-13 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός παρέμεινε ο ίδιος κακό μπάσκετ με βιαστικές επιλογές. Ο Παναθηναϊκός έχανε τα ριμπάουντ και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Άλμπα και πέρασε μπροστά στο 15' με 19-15 , με τους «πράσινους» να δίνουν δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στη Γερμανική ομάδα. Οι πρωταθλητές μείωσαν προσωρινά σε 23-20 αλλα η Άλμπα ήταν καλύτερη στο δεκάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο στο + 7 (29-22) με επιμέρους σκορ 16-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άλμπα μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 10 πόντους (41-31 στο 24'). Το – 10 ανάγκασε τον Ιβάνοβιτς να καλέσει ταιμ αουτ και οι οδηγίες του απέδωσαν. Ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διάφορα κατάφερε αρχικά να μειώσει στους 4 πόντους (40-44 στο28') και εν συνεχεια να ισοφαρίσει σε 45-45 στο τέλος της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση του Παναθηναϊκού. οι «πρασινοι» προηγήθηκαν στο 32' με 45-51 με κύριους εκφραστές τους Γκίστ και Γιάνκοβιτς. Οι πρωταθλητές ήταν συγκεντρωμένοι , ενώ ο Αντώνης Φώτσης υπενθύμισε γιατί τον συνοδεύει το προσωνύμιο «batman» στην καριέρα του. Ο Έλληνας φοργορντ κερδισε την μάχη των ριμπάουντ και έφερε την ισορροπία στην ομάδα. Στο 38' το σκορ ήταν 50-58 υπέρ του Παναθηναϊκού και πάρα την προσπαθεια των Γερμανών να μειώσουν και να μπουν ξανά στο παιχνίδι (57-61) το σκορ δεν άλλαξε και η τελική κόρνα βρήκε το «τριφύλλι» να πανηγυρίζει με 59-65 την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο top-16.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 29-22, 45-45, 59-65

Αλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 2, Κινγκ 3 (1), Ταμπού 2, Βάργκας 2, Μπάνιτς 6, Ρέντινγκ 11(2), Ρένφροε 10, Χάμοντς 3(1), ΜακΛιν 11, Ραντόσεβιτς 9.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 3(1), Μποχωρίδης 3(1), Γιάνκοβιτς 10(1), Φώτσης 9 (2τρ, 8ρ), Νέλσον 6, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 5, Μπατίστα 6, Μπλουμς 2.