Μεγάλη νίκη για την Μακάμπι, δεν σταμάτησε ούτε στην Κωνσταντινούπολη η ΤΣΣΚΑ

Written by  Ιαν 16, 2015

Στους φιλοξενούμενους άνηκε η χθεσινή βραδιά για το Top 16 της Ευρωλίγκα.

Η μοναδική έδρα που κράτησε ήταν η « Nokia-Arena», εκεί όπου η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Μακάμπι επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 70-68 και πήγε στο 2-1 σε αντίθεση με τους Καταλάνους που έπεσαν στο 1-2 και εξακολουθούν να μην μπορούν να βρουν αγωνιστικό ρυθμό μετά τους τρεις πρώτους αγώνες του Top 16.

Τζέρεμι Πάργκο (20 πόντοι) και Ντέβιν Σμιθ (15 πόντοι) ήταν οι «πρωτεργάτες» της νίκης για την «ομάδα του λαού». Πολύ κάλο παιχνίδι και για τον Σοφοκλή Σκορτσιανίτη. Ο "Big-Sofo" σημείωσε 11 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ σε 19'.35'' λεπτά συμμετοχής. Από την Μπαρτσελόνα, ο μόνος που προσπάθησε ήταν ο Άντε Τόμιτς με 21  πόντους που, όμως, δεν ήταν αρκετοί.

Στην Κωνσταντινούπολη, η ΤΣΚΚΑ συνέχισε το αήττητο έργο της και απέδειξε πως δίκαια αυτή την περίοδο θεωρείται το μεγάλο φαβορί όχι μόνο για την πρόκριση και το πλεονέκτημα έδρας, αλλά και για την κατάκτηση του τροπαίου. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε της Εφές Αναντολού με 78-69 . Η τρίτη νίκη στο Top 16 δεν ήρθε εύκολα για την ΤΣΣΚΑ και χρειάστηκε ένα επιμέρους 5-12 στο τελευταίο τρίλεπτο για να φτάσει στην νίκη.

Η Ρώσικη «τριανδρία» Ντε Κολό-Τζάκσον-Βοροντσέβιτς ήταν εξαιρετική. 22 πόντοι ο Γάλλος, 21 ο Τζάκσον , ενώ ο Βοροντσέβιτς σταμάτησε στους 16 πόντους. Σε ένα ακόμα παιχνίδι ο επιθετικός πλουραλισμός λειτούργησε στην ΤΣΣΚΑ, ενώ από της Εφές μεγαλο παιχνίδι έκανε ο Στράτος Περπέρογλου (17 πόντοι με 3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 23 λεπτά) που, όμως, δεν ήταν αρκετοί για να φτάσει η ομαδα του στην νίκη.

Με μια... ομοβροντία τριπόντων στην τρίτη περίοδο, η Ρεάλ κατάφερε να πάρει διαφορά και τελικά να φύγει από το Βερολίνο με το «ροζ» φύλλο αγώνα στην αναμέτρηση με την Άλμπα. Το τελικό 61-79 υπέρ των Μαδριλένων πιστοποίησε την πολύ καλή αγωνιστική άνοδο της ομάδας που την φέρνει στην κορυφή του ομίλου της με 3/3 νίκες. Από την άλλη πλευρά, οι Γερμανοί, που δεν έχουν νικήσει από την πρεμιέρα και το θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα, προσπάθησαν επί 30 λεπτά να κοντράρουν και την Ρεάλ, αλλά η ανωτερότητα της ομάδας του Λάσο «μίλησε» την κατάλληλη στιγμή