Έκλεισε η... λίστα με την Νίμπουρκ

Written by  Δεκ 17, 2014

Συμπληρώθηκε χθες το «πάζλ» των ομάδων που θα συνεχίσουν στο «Last 32» του Eurocup με την Νίμπουρκ που επικράτησε στην παράταση της Καχασόλ με 91-82 να είναι και η τελευταία ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κρίστιαν Μπέρνς με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Τρε Σίμονς με 18 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χαβιέ Τάμες με 17 πόντους.

Αυτή ήταν και η 24η και τελευταία ομαδα από τους ομίλους του Eurocup που προκρίθηκε, καθώς για τις επόμενες 8 θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι και το τέλος της regular season της Ευρωλίγκα προκειμένου να μάθουμε ποιες ομάδες δεν θα συνεχίσουν στο Τοπ 16.

Στο άλλο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής και τελευταίας για τη φάση των ομίλων, η Παρί Λεβαλουά επικράτησε εκτός έδρας του Στρασμπούρ με 71-75 σε μια αδιάφορη αναμέτρηση, καθώς και οι δυο ομάδες έχουν ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση με τη Στρασμπούρ να είναι πρώτη και την Παρί Λεβαλουά τρίτη. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπλέικ Σκιλμπ με 23 πόντους, ενώ για τη Στρασμπούρ διακρίθηκε ο Αλί Τραορέ με 16.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία των ομίλων

1ος όμιλος
Τρίτη 16/12
Στραμπούρ – Παρί Λεβαλουά 71-75
Τετάρτη 17/12
Βόννη – Ρέτζιο Εμίλια
Σαραγόσα – Μπάμπεργκ

Βαθμολογία
1. Στρασμπούρ 18 8-2
2. Μπάμπεργκ 15 6-3
3.Παρί Λεβαλουά 15 5-5
4. Σαραγόσα 13 4-5
5. Βόννη 12 3-6
6. Ρέτζιο Εμίλια 11 2-7

2ος όμιλος
Τετάρτη 17/12
Ντιζόν – Αρτλαντ
Οστάνδη – Καντού
Γκραν Κανάρια – Βιλερμπάν

Βαθμολογία
1. Γκραν Κανάρια 18 9-0
2. Ντιζόν 14 5-4
3. Οστάνδη 14 5-4
4. Καντού 13 4-5
5. Βιλερμπάν 12 3-6
6. Αρλαντ 10 1-8

3ος όμιλος
Τρίτη 16/12
Νίμπουρκ – Καχασόλ 91-82 (κ.α. 76-76)
Τετάρτη 17/12
Νανσί – Σαρλερουά
Ολντενμπουργκ – Ρόμα

Βαθμολογία
1. Ρόμα 16 7-2
2. Νανσί 14 5-4
3. Καχασόλ 15 5-5
4. Νίμπουρκ 15 5-5
5. Σαρλερουά 12 3-6
6. Ολντενμπουργκ 12 3-6
4ος όμιλος

Τετάρτη 17/12
Χίμκι – Ζενίτ
Μπεσίκτας – Σζολνόκι
Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Ρίγα

Βαθμολογία
1. Χίμκι 16 7-2
2. Μπεσίκτας 16 7-2
3. Ολίμπια Λιουμπλιάνας 14 5-4
4. Ζενίτ 14 5-4
5. Σζολνόκι 11 2-7
6. Ρίγα 10 1-8

5ος όμιλος
Τετάρτη 17/12
Κράσνι Οκτιάμπρ – Μπάνβιτ
Λιέτουβος Ρίτας – Χάποελ Ιερουσαλήμ
Πλοϊέστι – Παρτιζάν

Βαθμολογία
1. Λιέτουβος Ρίτας 16 7-2
2. Μπάνβιτ 15 6-3
3. Πλοϊέστι 14 5-4
4. Κράσνι Οκτιάμπρ 14 5-4
5. Παρτιζάν 11 2-7
6. Χάποελ Ιερουσαλήμ 11 2-7


6ος όμιλος

Τετάρτη 17/12
Βέντσπιλς – Ζιέλονα Γκόρα
Μπουντούτσνοστ – ΠΑΟΚ
Πινάρ Καρσίγιακα – Λοκομοτίβ Κουμπάν

Βαθμολογία
1. Λοκομοτίβ Κουμπάν 18 9-0
2. Πινάρ Καρσίγιακα 15 6-3
3. ΠΑΟΚ 14 5-4
4. Μπουντούτσνοστ 12 3-6
5. Βεντσπιλς 11 2-7
6. Ζιέλονα Γκόρα 11 2-7

Με bold οι ομάδες που έχουν πάρει την πρόκριση για το «last-32»

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Stavros, 12:12 μμ