Με το δεξί η Εθνική Νεανίδων, 87-50 την Αλβανία

Written by  Αυγ 04, 2018

Με μια εύκολη νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία, καθώς επικράτησε της Αλβανίας με 87-50.

Η Αλβανία είχε το προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα (5-9, 5΄25΄΄ και 7-11, 4΄27΄΄), με την ελληνική ομάδα να ισοφαρίζει σε 11-11 τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 που έφερε το σκορ στο 20-11.

Η διαφορά στη δυναμικότητα των δύο ομάδων άρχισε να φαίνεται πιο έντονα στη δεύτερη περίοδο και με την Εζέτζα να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι.  Έτσι η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με +14 (32-18, 3΄07΄΄) και στη συνέχεια με 41-25. Η Εθνική μας έπιασε ακόμα καλύτερο ρυθμό στην τρίτη περίοδο κάνοντας πολύ γρήγορα το 50-28, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +24 μετά από λέι απ της Πράπα (59-35, 4΄06΄΄) και λίγο αργότερα στο +28 (68-40).

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τον ομοσπονδιακό προπονητή να δίνει χρόνο σε όλες τις αθλήτριες που έχει στη διάθεσή του με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 87-50.

Δεκάλεπτα: 22-13, 41-25, 70-43, 87-50

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου, Γιαννούσιου 5, Καρακασίδου 7, Κάσδαγλη, Βαντσιούρη 12, Εζέτζα 19, Γασπαράτου 11(1), Κατσαμούρη 2, Κούκη 6, Κριμίλη 7, Κριμιτζά, Πράπα 18.

Αλβανία (Αλιμπέγκατζ): Κόμπο, Κελέσι, Ρέσπγια 13(1), Τόσκα 12(3), Βέρι 13, Κράτζα, Λούκατζ 7(1), Μέκο 5, Σινάνι.

*Το Σάββατο η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία (16.45).