Το "χάλασε" στο τέλος και γνώρισε την ήττα

Written by  Σεπ 03, 2017

Πιο συγκεντρωμένη αμυντικά η Εθνική ομάδα σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στη Γαλλία παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους γύρισε το παιχνίδι και άξιζε τη νίκη αλλά στα τελευταία λεπτά οι Σλοβένοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί με αποτέλεσμα να πάρουν αυτοί το ροζ φύλλο αγώνα με 78-72 κάνοντας και το τρία στα τρία στον πρώτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Πλέον η Εθνική την Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου (20:00) κόντρα στην οικοδέσποινα Φιλανδία θέλει τη νίκη.

Στην έναρξη της αναμέτρησης η Ελλάδα έδωσε το δικαίωμα στην Σλοβενία να περάσει μπροστά στο σκορ τρέχοντας ένα σερί 6-0 και να προηγηθεί και με διψήφιο αριθμό πόντων στη λήξη της περιόδου (23-13). Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο συν 12 (25-13). Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Κώστα Μίσσα, παρόλα τα επτά λάθη με τα οποία τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο, το 11% έξω από τα 6,75 και τα 11 επιθετικά ριμπάουντ των Σλοβένων, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά φτάνοντας την ακόμα και στους δυο (32-30) πριν γραφτεί το 35-30 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο 7΄44'' με καλάθι του Παπαγιάννη από ασίστ του Σλούκα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 36-35 κρατώντας παράλληλα τους αντιπάλους χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά. Με κορυφαίους στο τρίτο δεκάλεπτο αυτούς τους δυο παίκτες και παίζοντας συγκεντρωμένα και οργανωμένα η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα ολοκληρώνοντας την περίοδο με συν έξι (58-52).

Ντέρμπι στα τελευταία του δέκα λεπτά το παιχνίδι με τη Σλοβενία να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (66-66) και να προηγείται εκ νέου 3΄10΄΄ πριν τη λήξη με τους τυπικά γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 10-0 για το 70-66. Η Εθνική έχασε τη συγκέντρωση της στα τελευταία λεπτά και μαζί και τη νίκη με τη Σλοβενία να παραμένει αήττητη στη διοργάνωση.

Κορυφαίος για την Ελληνική ομάδα ο Κώστας Σλούκας που πέτυχε 18 πόντους, μοίρασε 6 ασίστ ενώ είχε και 3 ριμπάουντ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με την Εθνική Ανδρών έχοντας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 τάπες. Με 10 πόντους τελείωσαν τον αγώνα και οι Παππάς και Πρίντεζης με τον δεύτερο να μαζεύει και 10 ριμπάουντ.

Για τους Σλοβένους Ντόνσιτς, Ντράγκιτς, Πρέπελιτς τελείωσαν τον αγώνα με 22, 20 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72

Σλοβενία (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 8, Ρέμπετς, Ντράγκιτς 20, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16, Μούριτς 6, Μπλάζιτς, Βίντμαρ 6, Ζάγορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 6, Μπουρούσης 9, Σλούκας 18, Παππάς 10, Παπαγιάννης 10, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5, Μπόγρης, Αντετοκούνμπο

Πηγή φωτό: fiba.com