Ηττήθηκε ξανά, αλλά ακόμα ελπίζει η Εθνική Εφήβων

Written by  Δεκ 18, 2016

Η Εθνική Εφήβων πλήρωσε την κακή τελευταία της περίοδο στην αναμέτρηση με τη Γερμανία και τελικά γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις με 70-85.

Παρ’ όλα αυτά, η ελληνική ομάδα διατηρεί ακόμα ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, αν και εφόσον νικήσει τη Φιλανδία που επικράτησε στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου της Τουρκίας.

Το κακό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας ήταν που την έφερε από νωρίς στο κυνήγι του σκορ με 6-14 στο 5’, όμως, με πιεστική άμυνα και περιορισμό των λαθών, κατάφερε να κάνει ένα σερί 9-0 και να προηγηθεί με 15-14 λίγο πριν τη λήξη του δεκάλεπτου που βρήκε τους Γερμανούς να προηγούνται με 18-19.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη Γερμανία να προηγείται γρήγορα με 20-27 και την Ελλάδα να απαντά ισοφαρίζοντας αρχικά σε 27-27 και, στη συνέχεια να παίρνει μια μικρή διαφορά (39-33) πριν τη λήξη του ημιχρόνου (39-35).

Οι Γερμανοί εξακολουθούσαν να έχουν καλύτερες εκκινήσεις στα δεκάλεπτα και με ένα άμεσο 0-9 προηγήθηκαν με 39-44, η Εθνική μας αντέδρασε και δεν επέτρεψε στο σερί να συνεχιστεί και το δεκάλεπτο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 61-61 να διεκδικούν στα ίσα τη νίκη.

Κι ενώ όλοι θα περίμεναν πως η τελευταία περίοδος θα ήταν ντέρμπι, η ελληνική ομάδα έπαθε ολική καθίζηση και οι Γερμανοί το εκμεταλλεύτηκαν με ένα επιμέρους 9-24 για να πάρουν τη νίκη με 70-85 και να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση με δυο νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Η Ελλάδα, ωστόσο, έχει ελπίδες πρόκρισης, αφού η Φιλανδία της έκανε το «δώρο» και επικράτησε στον άλλο αγώνα του ομίλου της Τουρκίας με 65-53 κι έτσι, με νίκη η ομάδα μας μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση μέσα από τριπλή ισοβαθμία.

Ο Μιχάλης Λούντζης είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Δημήτρης Μωραΐτης είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ για την Ελλάδα, ενώ από τη Γερμανία ξεχώρισαν ο Βάιντεμαν με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Ολίντε με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 39-35, 61-61,70-85

Ελλάδα (Βλασσόπουλος):Λούντζης 14, Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης 3, Αγραβάνης 7, Χρηστίδης 10, Καλαϊτζάκης 7, Μωραϊτης 11, Παπαδάκης Κ. 6, Κουρέπης 4, Τάταρης 8, Παπαδάκης Στ.

Γερμανία (Στάιν):Χουντ 10, Βάιντεμαν 15, Ντε Σίλβα 10, Χάντενφελντ, Ολίντε 12, Τσίλκα 14, Μουσίντι 8, Χέρκενχοφ 2, Λάγκερπους 2, Σάντερς 2, Λίνσεν, Χάρτενσταϊν 10

Φωτό: fiba.com