Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική Γυναικών

Written by  Ιουν 12, 2015

Με το «δεξί» ξεκίνησε η Εθνική ομάδα των γυναικών στο Ευρωμπάσκετ στην Οραντέα της Ρουμανίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «γύρισε» έναν αγώνα στον οποίο βρέθηκε να χάνει και με 16 πόντους διαφορά και πήρε τη νίκη κόντρα στην Ιταλία με 51-46 στον πρώτο της αγώνα και έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Οι παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου μπήκαν χωρίς ρυθμό στο παρκέ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ιταλία για να πάρει το προβάδισμα με 0-14 (4’) και λίγο αργότερα με 2-18 (6’). Η Ζωή Δημητράκου πέτυχε τους πρώτους πόντους της Ελλάδας στο 5’20’’ και κάπου εκεί είναι που άρχισε σιγά σιγά να δουλεύει η άμυνά της, για να φτάσουμε στο 9-18 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Έλληνας προπονητής παραμένοντας ήρεμος από την αρχή της αναμέτρησης, βοήθησε τις παίκτριες του να βρουν τις λύσεις που χρειάζονταν στην επίθεση και η διαφορά μειώθηκε σταδιακά με τις Καλτσίδου, Σωτηρίου, Σπανού σε πρώτο ρόλο στην επίθεση. Η Αφροδίτη Κοσμά ήταν αυτή που με σουτ τριών πόντων έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (23-22, 18’) και η Άρτεμις Σπανού έγραψε το 25-22 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Η Ελλάδα έκανε ένα επιμέρους 23-4 για να βρεθεί από το -16 στο +3.

Η Ιταλία δεν θα παρατούσε το παιχνίδι τόσο εύκολα και ανακτώντας το προβάδισμα έφτασε στο +6 (27-33, 24’30’’). Οι Ελληνίδες παίκτριες, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με αγωνιστικό τσαμπουκά ισορρόπησαν εκ νέου το παιχνίδι και με την Λύμουρα να αναλαμβάνει δράση και στην επίθεση οδήγησε στο +8 (50-42, 38’25’’). Οι Ιταλίδες μείωσαν 51-46 με 44’’ πριν τη λήξη, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο με την Ελλάδα να σφραγίζει μια σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο Ευρωμπάσκετ και πλέον ετοιμάζεται για τον δεύτερο αγώνα της στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων με αντίπαλο την Πολωνία.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 25-22, 31-37, 51-46

Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Δημητράκου 9, Χατζηνικολάου 4, Καλτσίδου 9, Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 4, Σωτηρίου 13, Κοσμά 3, Σπανού 9

Ιταλία: Κονσολίνι, Φασίνα 4, Ντότο 10, Σοτάνα 2, Γκάτι, Ζανόνι 2, Γκορίνι 5, Μασιάρντι 6, Κρίπα 2, Ρες 13, Φορμίτσα 2