Πέμπτη στο Παγκόσμιο Κωφών η εθνική ανδρών

Written by  Ιουν 24, 2023

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωφών στο Ηράκλειο η εθνική ανδρών. Στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-6, οι παίκτες του Βασίλη Γεραγωτέλλη επικράτησαν με 67-60 της Βενεζουέλας.

Πρώτος σκόρερ της εθνικής αναδείχτηκε ο Ιωάννης Βαβάτσικος με 24 πόντους (4/8 τρίποντα), ο Ραφαήλ Πεταλάς πρόσθεσε 19 (με 2/7 τρίποντα), ενώ 16 πόντους σημείωσε ο Απόλλων Δεληγεώργης.

Από τη Βενεζουέλα ξεχώρισε ο Φελίξ Πεντρόμο Ροντρίγκεθ με 28 πόντους (5/8 τρίποντα).

Δυνατά μπήκε στο παρκέ η εθνική και ξέφυγε με +10 (19-9), με «καυτό» τρίο τους Ραφαήλ Πεταλά, Απόλλωνα Δεηληγεώργη και Ιωάννη Βαβάτσικο. Οι παίκτες του Χοσέ Χιμένεθ κυνηγούσαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έκτοτε. Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 22-14 υπέρ της εθνικής, ενώ αν και στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γεραγωτέλη σημείωσαν 13 πόντους, οι Βενεζουελιάνοι πήγαν στ’ αποδυτήρια στο -10 (35-25). Ο Τζόνι Χιμένεθ Λόπεθ μείωσε σε 35-29 στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά η εθνική ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και ξέφυγε με 57-43 στο 30ό λεπτό. Αν και η Βενεζουέλα τα έδωσε όλα στην 4η περίοδο, με πιεστική άμυνα και βελτίωση στα ποσοστά ευστοχίας της, παρά επιμέρους σκορ 10-17, δεν κατάφερε ν’ απειλήσει την εθνική, για το τελικό 67-60.

Το φιλμ του αγώνα

ΕΛΛΑΔΑ-ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ 67-60

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-25, 57-43, 67-60

Ελλάδα (Βασίλης Γεραγωτέλλης) (Ελεύθερες βολές 16/23, 2ποντα 15/36, 3ποντα 7/26, ριμπάουντ 5-32, Ασίστ 18, Κλεψίματα 11, Λάθη 16, Μπλοκ 1, Φάουλ 18): Ιωάννης Βαβάτσικος 24 (4/8), Ραφαήλ Πεταλάς 19 (2/7), Απόλλων Δεληγεώργης 16 (1/6), Παναγώτης Ντικούδης 4 (0/1), Παναγιώτης Βαϊόπουλος 4, Μιχαήλ Απτόσογλου , Ιωάννης Ερινάκης, Χρήστος Γκανατσας, Δαμιανός Κωνσταντάρας, Αιμίλιος Μίλιος, Γιώργος Τσαγκαρούλης.

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (Χοσέ Χιμένεθ): (Ελεύθερες βολές 11/17, 2ποντα 17/39, 3ποντα 5/21, ριμπάουντ 4-29, Ασίστ 24, Κλεψίματα 12, Λάθη 21, Μπλοκ 1, Φάουλ 23): Φελίξ Πεντρόμο Ροντρίγκεθ 28 (5/8), Ρότζερ Κρέσπο Κολμενάρεθ 10, Τζόνι Χιμένεθ Λόπεθ 4 (0/9), Λουίς Ρομέρο Ιθαγκίρε 4, Μπράιαν Κατάρι Κιντέρο 2, Ροντρίγκο Ρίος Μαρτίνεθ, Άντριου Χιμένεθ Μπριθένο 10 (0/1), Γκρέγκορι Μπόρχες Θαμπράνο 2, Χοσέ Ρόχας Ερνάντεθ, Κάρλος Πατσέκο