Κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Written by  Οκτ 17, 2021

Για τη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κωφών, που διεξάγεται στην Πεσκάρα της Ιταλίας και η Εθνική Γυναικών αντιμετώπισε την Τουρκία και ηττήθηκε με 57-53. Τη Δευτέρα (18/10) το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αγωνιστεί κόντρα στην Πολωνία (15:00 ώρα Ελλάδας).

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 13-14 υπερ της Ελλάδας. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην Τουρκία που έχτισε μια διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 28-19. Το σύνολο της Αθηνάς Ζέρβα αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε αρχικά σε 30-31, στα μισά της περιόδου και προηγήθηκε με 40-37 στο τέλος της. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου. Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή με 5 φάουλ, της αρχηγού του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, Αλεξάνδρας Κοτσιάφτη, 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στο τελευταίο λεπτό η Ελλάδα έφτασε το παιχνίδι στον πόντο με τρίποντο της Στεφανίας Πατέρα αλλά η Τουρκία κράτησε τη νίκη με το τελικό 57-53. Πρώτη σκόρερ της Ελλάδας ήταν η Στεφανία Πατέρα που σημείωσε 22 πόντους, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ, ακολούθησε η Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη, που έκανε double double με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και η Ανθή Χαϊνά που πέτυχε 10.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 28-19, 37-40, 57-53

Last modified on Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 21:40