Νικηφόρο φινάλε για τις Κορασίδες

Written by  Αυγ 15, 2021

Η Εθνική Κορασίδων έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο European Challenger U16 στο Ελσίνκι. Την τελευταία μέρα του τουρνουά επικράτησε 58-54 της οικοδέσποινας Φινλανδίας με ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με ρεκόρ 2-3.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε ως το +9 στο πρώτο δεκάλεπτο (13-4, 9’20’’). Η Φινλανδία μείωσε (15-14, 14’10’’) και κατάφερε να ισοφαρίσει στην τρίτο περίοδο (26-26, 21’20’’) και να προσπεράσει (26-28, 23’). Η Ελλάδα έφτασε στο 31-28 (24’40’’) με την οικοδέσποινα ομάδα να επιστρέφει για μία ακόμη φορά (31-34, 26’) με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια στα επόμενα λεπτά.

Η Ιωάννα Στεφανάκη έγραψε το 53-46 (37′) με σουτ τριών πόντων κι έδωσε την ασίστ στην Μάντζου για το 55-48 (37’20”). Η Φινλανδία συνέχισε να παλεύει (55-54, 38’20”). Η Σταματάκη με 2/3 βολές έγραψε το 57-54 (39’20”). Mε 17” στο ρολόι η Μάντζου με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 58-54, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Βελίκοφ (Βουλγαρία), Μιλίτσεβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Ορτίς (Γαλλία)

Δεκάλεπτα: 13-4, 26-22, 40-41, 58-54

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Μάντζου 12, Σταματάκη 15, Στεφανάκη 16, Τσάμη, Ζιάκα 6, Μπλιθικώτη 3, Χωλοπούλου, Γεωργακοπούλου, Παλάσκα 6, Σταμούλη, Βασιλείου

*Δεν αγωνίστηκε η Χατήρα, η οποία τραυματίστηκε στον χθεσινό αγώνα με τη Λετονία.