Όλα θα κριθούν κόντρα στη Βουλγαρία

Written by  Φεβ 04, 2021

Τη νίκη με 95-58- κόντρα στην αδιάφορη Ισλανδία πήρε η Εθνική Γυναικών, στο πρώτο από τα δύο τελευταία παιχνίδια του πρώτου ομίλου για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021, που διεξάγονται στην Λουμπλιάνα της Σλοβενίας. Η Ελλάδα διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στην τελική φάση της διοργάνωσης και όλα θα κριθούν μετά την καθοριστική αναμέτρηση του Σαββάτου (6/2, 21:00), κόντρα στη Βουλγαρία. Ο αγώνας κόντρα στην Ισλανδία ήταν βαθμολογικά "αδιάφορος" καθώς ως τελευταία του ομίλου τα αποτελέσματα απέναντι της δεν μετράνε για την ανάδειξη των πέντε καλύτερων δεύτερων που θα πάρουν το εισιτήρια για την τελική φάση της διοργάνωσης.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με το ταμπλό να γράφει 7-7 η Εθνική έτρεξε ένα σερί 6-0 κάνοντας το 13-7 αλλά η Ισλανδία απάντησε, για να γραφτεί το 12-13. Νέα ισοπαλία στο 2:45, πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου με 15-15, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με την Ελλάδα προηγούμενη με 22-17.  Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (στο 8:42) οι τυπικά γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 23-22, για να απαντήσει η Εθνική με τις Χριστινάκη και Παυλοπούλου και να ανακτήσει το προβάδισμα με 26-23. Το σύνολο του Βασίλη Μασλαρινού δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με την Ισλανδία να βρίσκει απαντήσεις (28-28 στο 6:27). Τρίποντο της Σπυριδοπούλου και καλάθι στον αιφνιδιασμό από την Χριστινάκη στην επόμενη φάση, έφεραν την Εθνική στο +9 (28-37). Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από την Άρτεμις Σπανού ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (41-28), για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 31-43 για την Ελλάδα. Οι Μαριέλλα Φασούλα και Ελεάννα Χριστινάκη που είχαν από 10 πόντους και η Άρτεμις Σπανού με 9 οδηγούσαν επιθετικά την Εθνική στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στα πρώτα είκοσι λεπτά υπερτερούσε στα ριμπάουντ με 19 έναντι 12 της Ισλανδίας, έχοντας επίσης 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ αλλά και 7 λάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με την Εθνική να διατηρεί τη διαφορά και να βρίσκεται μπροστά με 49-36 στα μισά της περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Μασλαρινού πάτησαν το γκάζι, πίεσε στην άμυνα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και ανέβασε τη διαφορά στο +21, δύο λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλεπτου (63-42). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 71-48. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα ως προς το τελικό αποτέλεσμα αλλά και τη διαφορά η οποία δεν είχε καμία σημασία βαθμολογικά καθώς οι αγώνες κόντρα στην Ισλανδία, ως τελευταία του ομίλου, δεν θα υπολογιστούν για την ανάδειξη των πέντε καλύτερων δεύτερων ομάδων που θα πάρουν το εισιτήρια για την τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο ομοσπονδιακός προπονητής "μοίρασε" το χρόνο συμμετοχής και στο 1:10 πριν την λήξη της αναμέτρησης η Διονυσία Αλεξανδρή αποχώρησε τραυματίας από παρκέ. Η Εθνική πήρε τη νίκη με το τελικό 95-58 και πλέον στρέφει όλη την προσοχή της στην αναμέτρηση κόντρα στη Βουλγαρία, που είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο (6/2, 21:00). Πρώτη σκόρερ της Εθνικής αλλά και του αγώνα ήταν η Άννα Σπυρδοπούλου με 18 πόντους, ενώ συνολικά πέντε παίκτριες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Η Άρτεμις Σπανού σημείωσε 15 πόντους, η Χριστινάκη 13, η Μποσγανά 12 και η Φασούλα 10.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-43, 48-71, 58-95

Ελλάδα (Μασλαρινός): Αλεξανδρή, Μποσγανά 12 (2), Δίελα 6 (2), Σωτηρίου 4, Βιντσιλαίου, Χριστινάκη 13 (1), Φασούλα 10, Νικολοπούλου 7, Παυλοπούλου 2, Σπανού 15, Σπυριδοπούλου 18 (4), Σταμολάμπρου 8 (1)