Παγκόσμιο Κύπελλο: Εντυπωσιακή η Αυστραλία, 108-92 τον Καναδά

Written by  Σεπ 01, 2019

Η Αυστραλία μπορεί για 30 λεπτά να τα έβρισκε σκούρα απέναντι στον Καναδά, όμως πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και κάνοντας επίδειξη δύναμης επικράτησε εντυπωσιακά με 108-92 του Καναδά.

Η Αυστραλία ήταν αυτή η οποία από τα μισά της πρώτης περιόδου πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με 17-9. Αν και ο Καναδάς μείωσε σε 24-20 προς το τέλος του δεκαλέπτου η Αυστραλία με σερί 5-0 στα τελευταία τριάντα δευτερόλεπτα έκλεισε την περίοδο με 29-20.

Ο Καναδάς πλησίασε σε 29-24 στο πρώτο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου όμως η Αυστραλία απάντησε άμεσα και στο 12’ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (35-26). Η διαφορά στο 13’ ανέβηκε σε διψήφια για πρώτη φορά 37-26 για τους Αυστραλούς οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο με 52-40.

Ο Καναδάς μπήκε πιο δυνατά και με σερί 9-0 μείωσε στο 22’ σε 52-49 και μπήκε και πάλι στην αναμέτρηση.Μάλιστα ο Καναδάς προσπέρασε στο 24’ με 60-57 δείχνοντας πως έχει πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, καθώς μέσα σε τέσσερα λεπτά εξανέμισε τη διαφορά των Αυστραλών. Το πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Καναδά μπροστά 65-59. Η Αυστραλία στο 28’ κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στην αναμέτρηση με 69-67, ενώ οι δύο ομάδες έκαναν επίδειξη ταχύτητας στο παρκέ και οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν σχεδόν σε κάθε επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Καναδά μπροστά με 77-76.

Η Αυστραλία με σερί 8-0 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου προσπέρασε με 84-77 και απέκτησε προβάδισμα για τη νίκη. Η Αυστραλία είχε βρει ρυθμό η διαφορά ανέβηκε στο +13 (92-79) στο 34’ και κάπου εκεί η νίκη έγερνε προς την Ωκεανία. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο 38’ με την Αυστραλία να είναι στο 102-83 και να κάνει επίδειξη δύναμης ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 108-92.

Πρώτος σκόρερ για την Αυστραλία ο εξαιρετικός Ντελαβεντόβα με 24 πόντους, ενώ για τον Καναδά ο Μπίρτς σημείωσε 18.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 40-52, 76-77, 92-108