Προβάδισμα για την 3η θέση το Περιστέρι

Written by  Φεβ 29, 2020

Το Περιστέρι winmasters επικράτησε άνετα του Προμηθέα Πάτρας με 78-64, καλύπτοντας και την διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν 4-8 στο 4’, όμως, το Περιστέρι απάντησε με σερί 12-2 για να περάσει μπροστά με 16-10 και το πρώτο δεκάλεπτου, βρήκε την ομάδα των Δυτικών προαστίων να προηγείται με 16-13.

Το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμά του σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας ξανά σε διαφορά 6 πόντων (27-21), με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να μειώνει στο καλάθι με 3/3 βολές στο τέλος του ημιχρόνου για το 33-31.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (44-33) και ανέλαβαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ με τον Προμηθέα να επιμένει στο παιχνίδι από την περιφέρεια, παρ’ όλο που ήταν πολύ άστοχος, έφτασαν στο +14 με την λήξη της περιόδου (62-48), που τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να μειώσει και να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης πλησιάζοντας στους 8 (65-57), αλλά δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο, με το Περιστέρι να διατηρεί άκοπα το διψήφιο προβάδισμά του και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 78-64.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Γιάνικ Μορέιρα που τελείωσε με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Χρήστος Σαλούστος είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γουίλ Χάτσερ 13 πόντους με 5 ασίστ και ο Στήβεν Γκρέι πρόσθεσε 11 πόντους στη νίκη του Περιστερίου.

Από τον Προμηθέα, ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους και ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε 12 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-31, 62-48, 78-64