Υπάρχει (ακόμα) ζωή στον Άρη!

Written by  Ιαν 11, 2020

Ο Άρης έπαιζε την επιβίωσή του απέναντι στον Ηρακλή, όμως, σε αυτή την πολύ κρίσιμη αναμέτρηση, έβγαλε πάθος, δύναμη και ένστικτο αυτοσυντήρησης και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με   , που τον διατηρεί μεν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μαζί με τον συμπολίτη ΠΑΟΚ, αλλά του δίνει το δικαίωμα να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες του για την παραμονή, καθώς οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα ήταν καταδικαστικό, σε μια πολύ δύσκολη χρονιά για τον πάλαι ποτέ «Αυτοκράτορα».

Νευρικά και με φανερό το άγχος στους γηπεδούχους, που ένιωθαν το βάρος του «πρέπει» το σκορ έμεινε πολύ χαμηλά στα πρώτα λεπτά, με τον Άρη να σπαταλά βολές και προσπάθειες και τον Ηρακλή να παίζει με υπομονή και να εκμεταλλεύεται αυτόν τον πανικό, για να πάρει προβάδισμα 5-18 και να κλείσει άνετα το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 9-18.

Με τρομερή άμυνα και σερί που έφτασε συνολικά το 11-0 ο Άρης έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 16-18, κάνοντας το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι, όμως, ο Ηρακλής με συνεχόμενα τρίποντα (7/13 στο ημίχρονο) προηγήθηκε και πάλι με +8 (16-24), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν και πάλι, μείωσαν στον πόντο (29-30) και το ημίχρονο βρήκε τον «Γηραιό» να προηγείται με 29-32.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Ηρακλή να διατηρεί το προβάδισμα, καθώς, οι γηπεδούχοι σπαταλούσαν ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, όμως, παρ’ όλα αυτά, ο Άρης βρήκε ρυθμό από την άμυνά του, πήρε ψυχολογία και έβγαλε μεγάλα σουτ, για να κάνει σερί 13-0 για περάσει μπροστά με 49-41 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με την μέγιστη διαφορά του και το 51-42.

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν, μάλιστα και σε διψήφια διαφορά με την έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτου (53-42) και φάνηκε να έχει παράσταση… νίκης, αλλά ο Ηρακλής δεν τα παράτησε, μείωσε σε 56-52 και το παιχνίδι είχε αγωνία και ένταση μέχρι το τέλος.

Ο «Γηραιός» μείωσε στο καλάθι (60-58), μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά ο Άρης απάντησε με σερί 6-0 για να πάει στο 66-58 και ουσιαστικά να τελειώσει την υπόθεση – νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 69-63.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης είχε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ,2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ο Κεν Μπράουν σημείωσε 15 πόντους με 3 ασίστ, ο Βλαντιμίρ Ντραγκίσεβιτς είχε 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Τζέιλεν Μόρις είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τον Ηρακλή, ο Ολιβιέ Χάνλαν είχε 16 πόντους με 5 ασίστ, ο Άλεξ Ντέηβις σημείωσε 11 πόντους και ο Βασίλης Καββαδάς έκαν double-double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 29-32, 51-42, 69-63