Εκπληκτικό «διπλό» στην Πάτρα η Λάρισα

Written by  Ιαν 04, 2020

Η Λάρισα έκανε το καλύτερο φετινό της παιχνίδι και πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» στην έδρα του Προμηθέα Πατρών, επικρατώντας με 76-62 και πλέον παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα για την σωτηρία της.

Ο Προμηθέας, ωστόσο, ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε νωρίς με 9-2, αλλά η Λάρισα μείωσε γρήγορα σε 12-11 και έκλεισε το δεκάλεπτο με την μικρότερη δυνατή διαφορά για το 15-14.

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να παίρνουν μικρές διαφορές, που, όμως, δεν ήταν ικανές να δώσουν σημαντικό «αέρα» σε κανέναν από τους δύο, με την Λάρισα να είναι αυτή που έκλεισε το ημίχρονο με μικρό προβάδισμα για το 32-34.

Ισορροπημένη ήταν η κατάσταση και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν και να μένουν κοντά στο σκορ, με την Λάρισα να παίρνει προβάδισμα 45-50 και να καταφέρνει να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 51-57.

Κι ενώ όλοι περίμεναν ένα ντέρμπι μέχρι το τέλος, η Λάρισα έφτασε τη διαφορά στο +10 (51-61) και πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τον Προμηθέα να μειώνει σε 60-63, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν σε καλή κατάσταση, έστειλαν τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα και πήραν τελικά μια μεγάλη νίκη με 62-76.

Ο Μπράντον Ρας με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ ηγήθηκε των προσπαθειών των νικητών, με τον Άντονι Χίκι να έχει 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Προμηθέα, ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 13 πόντους με 4 ασίστ και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-34, 51-57, 62-76