Εμφατικό «διπλό» για Λάρισα που έχει ακόμα… ζωή

Written by  Δεκ 28, 2019

Η Λάρισα έκανε ένα από τα καλύτερα εκτός έδρας παιχνίδια της και δεν δυσκολεύθηκε να πάρει τη νίκη απέναντι στο Λαύριο Megabolt με 98-78 και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Λάρισα προηγήθηκε με 5-11 στο 3’ και, παρά την γρήγορη ισοφάριση του Λαυρίου, έκανε ένα νέο σερί 7-0 για να προηγηθεί με 11-18 και να αναλάβει τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας με προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου που την βρήκε να προηγείται με 23-26.

Ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου έδειξε πως η Λάρισα ήταν αποφασισμένη να κάνει την… ζημιά, παίρνοντας διαφορά 23-32 και από το σημείο εκείνο κυριάρχησε, εκτοξεύοντας το προβάδισμά της στο +16 (34-50) και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 38-53.

Τα πάντα ξεκαθάρισαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, όταν η Λάρισα, συνεχίζοντας στον ρυθμό του πρώτου μέρους έφτασε ακόμα και το +24 (45-69) και έδειχνε να μην υπάρχει τρόπος να αλλάξει η κατάσταση.

Το Λαύριο απάντησε με σερί 9-0 για να μειώσει σε 54-49 και μείωσε σε 60-72 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, ενώ με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έριξε τη διαφορά έπειτα από πάρα πολλή ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (65-74), όμως, δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο, με την Λάρισα να διατηρεί το προβάδισμά της και να φτάνει στο τέλος στη νίκη με 78-98.

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Μπράντον Ρας που σημείωσε 30 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Άντονι Χίκι είχε 21 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Νώντας Παπαντωνίου έκανε double-double με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 11 ασίστ και ο Τερέλ Παρκς είχε 10 πόντους με 9 ριμπάουντ για την Λάρισα, ενώ από το Λαύριο, ο Κουέντον Ντεκόζι είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Κάιλ Άλμαν 14 πόντους με 3 ασίστ, ο Ντέβιν Ντέιβις 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γιάννης Κουζέλογλου 11 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 38-53, 60-72, 78-98

Φωτό: ΕΣΑΚΕ