Τρίποντη εκτέλεση και «πάρτι» στα Δυτικά Προάστια

Written by  Νοε 30, 2019

Το Περιστέρι winmasters ήταν καταιγιστικό από τα 6,75 μ. σκοράροντας 18/27 τρίποντα και πήρε μια πολύ άνετη νίκη επί της Λάρισας με 101-63 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος στο ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στον πάγκο της ομάδας, μετά την απομάκρυνση του Ηλία Ζούρου.

Μετά το αρχικό 4-7, με το οποίο προηγήθηκε η Λάρισα, το Περιστέρι απάντησε με σερί 16-1 για να προηγηθεί με 20-8 και έφτασε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με προβάδισμά 27-18, έχοντας ήδη δείξει σημάδια του τι επρόκειτο να ακολουθήσει.

Με πολύ καλή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, το Περιστέρι άρχισε να αυξάνει σημαντικά τη διαφορά, έφτασε το +19 (48-29) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 51-32, έχοντας βάλει πια τις βάσεις για την ευρεία νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την τελευταία τους αντίδραση το ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, όταν και μείωσαν σε 54-45, αλλά έκτοτε έχασαν την επαφή με το σκορ, με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 15-0, να φτάνουν άμεσα στο +24 (69-45) και έκλεισαν την περίοδο με την μέγιστη μέχρι εκείνο το σημείο διαφορά στο 77-50.

Με τα πάντα να έχουν πια κριθεί, οι Περιστεριώτες προσπάθησαν απλώς να διασκεδάσουν το υπόλοιπο της αναμέτρησης, χάρισαν θέαμα στους φιλάθλους τους και έφτασαν άνετα στο εντυπωσιακό 101-63 που τους διατηρεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Στήβεν Γκρέι με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Γιάνικ Μορέιρα σημείωσε 13 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Μπι Τζέι Μπλέηκ είχε 11 πόντους με 3 ασίστ και ο Χρήστος Σαλούστρος πρόσθεσε 10 πόντους σε μια πολύ καλή εμφάνιση του Περιστερίου.

Για την Λάρισα, ο Νώντας Παπαντωνίου είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Άντονι Χίκι σημείωσε 12 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-32, 77-50, 101-63