Πέρασε δύσκολα από την Λάρισα ο Ήφαιστος

Written by  Νοε 23, 2019

Πολύ δύσκολα πέρασε από την έδρα της Λάρισας ο Ήφαιστος Λήμνου με 63-58 και συνεχίζει να κυνηγά μια θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό σε θέαμα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 7-2 στα πρώτα λεπτά, να φτάνουν ακόμα και το +9 (16-7) και να παίρνουν εύκολα το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 18-13.

Με σερί 9-0 ο Ήφαιστος προηγήθηκε με 18-22 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, ενώ με τις δυο ομάδες να τα… «σπάνε» και να σκοράρουν πολύ δύσκολα, κράτησε πολύ χαμηλά τους γηπεδούχους, μόλις στους 7 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 25-31.

Με το ίδιο τέμπο, οι Λημνιώτες κατάφεραν να διατηρούν το προβάδισμά τους και έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (35-45), έχοντας πάρει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 40-47, που τους έδωσε «αέρα» για το τέλος.

Οι Λαρισαίοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (56-57) και απείλησαν με πιθανότητες, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή κι έτσι ο Ήφαιστος διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 58-63.

Ο Τζέρι Σμιθ είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ για τους νικητές, με τον Σον Έβανς να προσθέτει 11 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ για την Λάρισα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόνι Μπερχανεμεσκέλ με 11 πόντους και ο Νώντας Παπαντωνίου είχε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 25-31, 40-47, 58-63

Φωτό: ESAKE