Νίκη «ανάσα» για Ρέθυμνο, τον κουρασμένο Προμηθέα

Written by  Νοε 16, 2019

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη με 70-63 επί του Προμηθέα Πάτρας και πήρε μια βαθιά βαθμολογική «ανάσα» για την σωτηρία του.

Οι Πατρινοί εμφανίστηκαν κουρασμένοι και χωρίς καθαρό μυαλό, μετά τον θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού για το Κύπελλο και το ταξίδι μεσοβδόμαδα για το Eurocup και έχασαν έδαφος στο κυνήγι των υψηλών θέσεων, κάτι που το Ρέθυμνο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο για να πάρει το πολύ σημαντικό θετικό αποτέλεσμα.

Με τον Αντρέα Χριστοδούλου να πετυχαίνει τους 5 πρώτους του αγώνα, το Ρέθυμνο πήρε προβάδισμα από την αρχή και, παρά την αντίδραση του Προμηθέα που πέρασε μπροστά με 12-14, κράτησε το προβάδισμά του μέχρι την λήξη του δεκάλεπτου, που το βρήκε να προηγείται με 19-16.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ενέργεια και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα λάθη των Πατρινών για να φτάσουν στο +9 (27-18) και να φτάσουν, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα στο 35-28 του ημιχρόνου.

Με σερί 4-0 το Ρέθυμνο έφτασε για πρώτη φορά στο +11 (39-28), ενώ παίζοντας εξαιρετική άμυνα που κρατούσε τον Προμηθέα πολύ χαμηλά, έφτασε ακόμα και το +13 (48-35) και έκλεισε με σημαντική διαφορά το τρίτο δεκάλεπτο (50-38).

Το Ρέθυμνο είχε πάρει πια τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας ακόμα και το +15 (59-44) και είχε πλέον βάλει γερές βάσεις για τη νίκη, αφού ο Προμηθέας έδειχνε κουρασμένος και ανήμπορος να επιστρέψει.

Αυτό επιβεβαιώθηκε με το τελικό 70-63, που χάρισε στο Ρέθυμνο τη μεγάλη νίκη και το βοήθησε να ξεφύγει από τον πάτο της βαθμολογίας.

Ο Αντρέας Χριστοδούλου τελείωσε με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κόνερ Φράνκαμπ είχε 13 πόντους με 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ για το Ρέθυμνο, ενώ από τον Προμηθέα, ο Λάνγκστον Χλ είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Τζέραλντ Ρόμπινσον σημείωσε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-28, 50-38, 70-63

Φωτό: ΕΣΑΚΕ