Ηρακλής για τετράδα, πέρασε και από την Λάρισα

Written by  Οκτ 19, 2019

Ο Ηρακλής συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην επιστροφή του στην Basket League, αφού πέρασε άνετα και από την Λάρισα, με 87-74 και πήρε την τρίτη φετινή του νίκη, με την Λάρισα να παραμείνει στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 7’ όταν και η Λάρισα προηγήθηκε με 17-16, όμως, τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου ο Ηρακλής βρήκε λύσεις, ανέλαβε τον έλεγχο και με καλή κυκλοφορία, έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων (21-28).

Ο «Γηραιός» έφτασε ακόμα και το +12 (21-33) και έδειχνε να μην δυσκολεύεται ιδιαίτερα να διατηρήσει το προβάδισμά του, όμως, η Λάρισα έβγαλε τα πρώτα δείγματα αντίδρασης λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο, όταν και μείωσε σε 40-45.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη ενέργεια και μυαλό και κατάφεραν, όχι μόνο να κάνουν την πλήρη ανατροπή, αλλά να περάσουν και μπροστά με 56-50, με τον Ηρακλή να απαντά άμεσα με σερί 10-1, να προηγείται με 57-60 και το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δυο ομάδες με το σκορ στο 59-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής κυριάρχησε ολοκληρωτικά, έπαιξε πιεστική άμυνα και έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και πήρε μια καλή διαφορά, μέχρι να έρθει το τελικό 74-87 που κρατά τον «Γηραιό» στις θέσεις της πρώτης τετράδας.

Ο Ντάριους Γκάρετ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Όλιβιε Χάνλαν με 14 πόντους, ο Τζαμάλ Σούλερ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Άλεξ Ντέηβις με 10 πόντους και 3 ασίστ ήταν οι πρωταγωνιστές του Ηρακλή, ενώ για την Λάρισα, ο Σκότι Ρέινολντς είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Νταρνέλ Χάρις είχε 15 πόντους με 4 ασίστ και ο Τερέλ Παρκς σημείωσε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87