Ο Ιωνικός πέρασε από το «Αλεξάνδρειο» και φέρνει… εξελίξεις στον Άρη

Written by  Οκτ 19, 2019

Ο Ιωνικός Νίκαιας Affidea πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Άρη με 77-72 και συνεχίζει να δείχνει πως βρίσκει τον ρυθμό του στην μεγάλη κατηγορία, την ώρα που ο «Αυτοκράτορας» βυθίζεται όλο και περισσότερο στα προβλήματά του που φέρνουν μια ακόμα πολύ δύσκολη χρονιά, ενώ δεν αποκλείεται να έρθουν εξελίξεις και αλλαγές σε αγωνιστικό και όχι μόνο επίπεδο.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και με καλή κυκλοφορία και σκορ από την περιφέρεια, προηγήθηκε νωρίς με 10-5, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί για να περάσουν μπροστά με 13-17 και προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-24.

Ο Ιωνικός έφτασε και το +6 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (23-29), αλλά ο Άρης απάντησε με εντυπωσιακό σερί 13-0 για να πάρει ξανά προβάδισμα και μια μικρή διαφορά με 36-29, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μετά πόντο πόντο μέχρι το ημίχρονο που βρήκε τον «Αυτοκράτορα» να προηγείται με 45-44.

Με σερί 6-0 ο Ιωνικός πέρασε μπροστά με 45-50, με τον Άρη να φέρνει ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία, τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται με 60-57 πριν οι φιλοξενούμενοι ξαναπάρουν προβάδισμα στο τέλος του δεκάλεπτου με 60-61.

Η τελευταία περίοδος άνηκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους που βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με πρωταγωνιστή στον Μπαρτ, πήραν διαφορά που έφτασε μέχρι το +9 (62-71) που ήταν αρκετή για να τους χαρίσει την πολύ σημαντική νίκη με 72-77.

Καταλυτικός στην νίκη των φιλοξενούμενων ήταν ο Στήβεν Μπαρτ Τζ, με 24 πόντους, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος τελείωσε με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από τον Άρη, ο Βλαντιμίρ Ντραγκίσεβιτς είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Γκάρι Τάλτον 16 πόντους με 4 ασίστ και ο Δημήτρης Φλιώνης 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-44, 60-61, 72-77

Φωτό: ionikosbc.gr