«Χτίζει» έδρα ο Ηρακλής

Written by  Οκτ 12, 2019

Ο Ηρακλής πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο Ιβανώφειο, αυτή τη φορά επί του Ρεθύμνου Cretan Kings και δείχνει πως χτίζει μια δυνατή έδρα στην οποία οι αντίπαλοί του θα περάσουν… δύσκολες στιγμές.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις προθέσεις τους από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, όταν και προηγήθηκαν με 8-3, με την Κρητική ομάδα να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 17-17 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ηρακλή να προηγείται με 23-18.

Ο «Γηραιός» είχε ήδη πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης και ανέβασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (38-28), ενώ έφτασε ακόμα και το +13 (43-30), πριν κλείσει το ημίχρονο από απόσταση ασφαλείας (43-33).

Το Ρέθυμνο βρήκε σκορ από την περιφέρεια για να μειώσει νωρίς με το ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου σε 43-39 και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως, για μια ακόμα φορά ο Ηρακλής βρήκε λύσεις και με νέο σερί 9-0, έφτασε ξανά το +13 (57-44) και ανέκτησε πλήρως τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ηρακλή στο +16 (61-45) και να έχει βάλει τις βάσεις για τη νίκη, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στη συνέχεια της αναμέτρησης, που βρήκε τους γηπεδούχους να φτάνουν ακόμα και το +21 (73-52), πριν φτάσουν τελικά στη νίκη με 74-56.

Ο Όλιβιερ Χάνλαν είχε 13 πόντους με 5 ασίστ, ο Λένζελ Σμιθ σημείωσε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Τζαμάλ Σούλερ είχε επίσης 11 πόντους, ενώ ο Τέντι Οκερέαφορ είχε 10 πόντους με 5 ασίστ.