Στα play off ο Χολαργός!

Written by  Απρ 10, 2019

Θέση στα play off έκλεισε ο Χολαργός στην παρθενική του εμφάνιση στη μεγάλη κατηγορία, μετά την επικράτησή του με 76-63 επί του Άρη που ακόμα βρίσκεται στα χαμηλά της βαθμολογίας χωρίς να έχει ακόμα εξασφαλίσει την παραμονή του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο και τις δυο ομάδες να αναζητούν αγωνιστική ταυτότητα στο παρκέ, με τον Άρη να καταφέρνει μετά το πρώτο πεντάλεπτο να πάρει μια διαφορά (13-21) και να κλείνει με προβάδισμα την πρώτη περίοδο.

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να μειώσουν, ο Άρης εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμα (23-28 στο 15’) και κατάφερε να μείνει μπροστά μέχρι και το ημίχρονο, που τον βρήκε να προηγείται με 32-35.

Ο Χολαργός προηγήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από αρκετή ώρα με τον Τάλτον (39-37), αλλά δεν κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 50-47.

Το σκηνικό άλλαξε με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, όταν ο Χολαργός με σερί 7-0 έφτασε γρήγορα το +10 (57-47) και πήρε προβάδισμα ασφαλείας, το οποίο κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος.

Με τον Άρη να μην μπορεί πια να ακολουθήσει για την ανατροπή, η διαφορά έφτασε και το +15 (76-61) με τον Σλαφτσάκη να διαμορφώνει το τελικό 76-63 που έφερε χαρές και πανηγύρια στον Χολαργό από την εξασφάλιση μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα.

Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς έκανε τα πάντα με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Γιοβόντε Χόκινς είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Ντάνι Αγκμπελέσε είχε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Ζερμαίν Λαβ πρόσθεσε άλλους 10 πόντους.

Από τον Άρη, ο Λάκι Τζόουνς είχε 19 πόντους με  4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, αλλά και 7 λάθη και ο Λευτέρης Μποχωρίδης είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, όμως, αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού ένιωσε ενοχλήσεις στο πέλμα και δεν μπήκε καθόλου στο δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-35, 50-47, 76-63