Επιστροφή στις νίκες με ήρωα Σλαφτσάκη για τον Άρη

Written by  Απρ 06, 2019

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι ο Άρης επέστρεψε στις νίκες έπειτα από ένα κακό σερί, επικρατώντας του Προμηθέα Πατρών με 66-65 στην παράταση (κ.α. 60-60) με τον Διαμαντή Σλαφτσάκη να είναι ο… ήρωας της τελευταίας στιγμής, μπλοκάροντας το σουτ του Ριόν Μπράουν που θα χάριζε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι δεν ήταν καλό από το ξεκίνημά του, με τον Άρη να κάνει σχεδόν ένα πεντάλεπτο να βρει στόχο και τον Προμηθέα να μπαίνει μπροστά από την αρχή φτάνοντας στο 2-13 στο 7’ και έχοντας επιβάλει νωρίς τον ρυθμό του.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται χωρίς κόπο με 9-17, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού ο Άρης βελτιώθηκε αισθητά, πίεσε πολύ και έτρεξε στο γήπεδο, κάνοντας σερί 12-2 για να μειώσει τη διαφορά και να προηγηθεί με 24-22 στο 14’.

Οι φιλοξενούμενοι παρ’ όλα αυτά, ξαναπήραν… αέρα, άρχισαν να δημιουργούν και πάλι μια διαφορά και έφτασαν στο +9 του ημιχρόνου, όταν και προηγήθηκαν με 29-38.

Ο Προμηθέας ανέβασε τη διαφορά στο +14 με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (29-43) και πήρε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά ο Άρης άρχισε να δείχνει τα πρώτα δείγματα της ανάκαμψης, μειώνοντας σε 44-50, πριν το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 45-52.

Το 45-56 του 31’ ήταν η τελευταία μεγάλη διαφορά για τον Προμηθέα, που έμπλεξε στην άμυνα του Άρη και την αστοχία του, με τους «κιτρινόμαυρους» να πλησιάζουν αργά και σταθερά, να ισοφαρίζουν στο 37’ (57-57) και με καλάθι του Τολιόπουλου να περάσουν μπροστά με 60-58.

Ο Νίκος Γκίκας ισοφάρισε σε 60-60 στα 01:46 πριν τη λήξη, οι δυο ομάδες συνέχισαν να τα… σπάνε, δεν σκόραρε καμία μέχρι το τέλος του αγώνα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Άρης κράτησε τον Προμηθέα χωρίς πόντο μέχρι τα μισά του επιπλέον χρόνο, όταν και προηγήθηκε με 65-60, ωστόσο, ο Μπράουν ισοφάρισε με τρίποντο στα 01:22 πριν τη λήξη.

Ο Λάκι Τζόουνς με 1/2 βολές στα 56’’ έκανε το 66-65 που έμελε να είναι το τελικό σκορ, αφού στο χρόνο που απέμεινε, οι δυο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη, με τον Διαμαντή Σλαφτσάκη να είναι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, αλλοιώνοντας το σουτ του Μπράουν στην εκπνοή, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Λάκι Τζόουνς ήταν ο… μισός Άρης επιθετικά, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Μάικλ Κάιζερ να έχει 15 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ από τον Προμηθέα ο Ριον Μπράουν είχε 20 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Οτάβιους Έλλις έκανε double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-38, 45-52, 60-60, 66-65 (παρ.)

Φωτό: ΕΣΑΚΕ