Πέρασε δύσκολα από τη Πάτρα ο Ολυμπιακός

Written by  Ιαν 13, 2019

Ο Ολυμπιακός πέρασε δύσκολα από την Πάτρα, όμως υπέταξε τον μαχητικό Προμηθέα με 80-77 και πήρε ένα σημαντικό διπλό στο «Δ.Τόφαλος».

Η αναμέτρηση είχε αρκετές διακυμάνσεις, με τον Προμηθέα να ξεκινά δυνατά και να αιφνιδιάζει τον Ολυμπιακό κατακτώντας το πρώτο δεκάλεπτο με 23-17. Βέβαια η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά ακόμη και σε διψήφιο αριθμό στο 12΄(29-17), όμως οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν άμεσα και μέσα σε τρία λεπτά πήραν προβάδισμα με 30-29 για να κλείσει το ημίχρονο με τον Ολυμπιακό μπροστά 41-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κράτησε τον Προμηθέα σε απόσταση, ανέβασε τη διαφορά στο +10 (55-45) στο 27΄και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 57-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στο +14 (73-59) στο 35΄και κάπου εκεί φάνηκε να κλειδώνει η νίκη. Η ομάδα της Πάτρας όμως είχε άλλη άποψη και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φτάσει την αναμέτρηση στο καλάθι 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (77-75). Ο Σπανούλης και ο Παπανικολάου με βολές έκαναν το 80-75, ο Χόλ μείωσε σε 80-77 και τόσο ο ίδιος, όσο και ο Λίποβι δεν κατάφεραν με σουτ τριών πόντων στο τέλος να στείλουν την αναμέτρηση στην παράταση και έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε με το διπλό από τη Πάτρα.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λεντέϊ με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Παπανικολάου με 17, ο Σπανούλης με 16 και ο Μπόγρης με 14. Για τον Προμηθέα ο Κασελάκης σημείωσε 20 πόντους και ο Έλις 17.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-41, 52-57, 77-80.