Απόδραση με Πρίντεζη από την Πυλαία

Written by  Δεκ 30, 2018

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε πολύ για τρία δεκάλεπτα, όμως, στην τελευταία περίοδο οδηγήθηκε από την κλάση των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, για να πάρει τη νίκη στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ με 78-68 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά του πριν ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του στο 2019 με το μεγάλο ντέρμπι «αιωνίων» για την Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν άσχημα, όμως, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (47 έναντι 28), είχαν 11 περισσότερες ασίστ (25 έναντι 14), ενώ διατήρησαν καλά ποσοστά στην επίθεση (12/34 τρίποντα) και έφτασαν σε μια νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε ικανή για τρία δεκάλεπτα να διεκδικήσει τη νίκη και να επαναλάβει την περσινή επιτυχία της, όταν είχε κερδίσει και πάλι τον Ολυμπιακό για το Πρωτάθλημα.

Με τον… Άγιο Βασίλη να κάνει συμβολικά το τζάμπολ της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις από τα 6,75 μ. και τον Ολυμπιακό να παίρνει σκορ αποκλειστικά και μόνο από τον Στρέλνιεκς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 15-7 και να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά με 19-16.

Με τρίποντα από τους Ουίλιαμς-Γκος και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 20-22, όμως, ο Φιλ Γκος, ο οποίος ήταν «καυτός», με δυο ακόμα δικές του τρίποντες-βόμβες (συνολικά 5/5 στο ημίχρονο) έβαλε ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ με 26-22.

Με τις δυο ομάδες να  χαρίζουν ρεσιτάλ από τα 6.75 μ., ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 6 πόντων (32-38) και με αυτήν πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (35-41).

Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς πόντο για 3’ με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν το +9 (40-49) και να δείχνουν ότι αποκτούν τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να «ροκανίσουν» σταδιακά τη διαφορά και να φτάσουν στο -1 με τη λήξη του δεκάλεπτου (54-55).

Ο Γιώργος Πρίντεζης το πήρε… πάνω του στις πρώτες επιθέσεις της τέταρτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να παίρνει διαφορά με 12 πόντους (59-71) και από το σημείο εκείνο οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκε μόνο να διατηρήσουν τα κεκτημένα, αφού ο ΠΑΟΚ δεν είχε δυνάμεις να κάνει και πάλι την ανατροπή.

Το τελικό 68-78 επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού, που είχε πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Πρίντεζη με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, κάνοντας double-double με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, τον Γιάνις Στρέλνιεκς με 14 πόντους και 2 ασίστ και τον Βασίλη Σπανούλη με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Φιλ Γκος σημείωσε όλους τους πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, μένοντας στους 16 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γιάνικ Μορέιρα είχε 16 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Μιλένκο Τέπιτς σημείωσε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-41, 54-55, 68-78