Πέρασε από τη Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ

Written by  Δεκ 08, 2018

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα στην Θεσσαλονίκη, όμως κατάφερε να φύγει με τη νίκη επί του Άρη με 81-77.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 12 πόντους διαφορά (72-60) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος όμως η χαλάρωση των παικτών της στην άμυνα επέτρεψε στον Άρη να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος, καθώς στα 16 δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 79-77, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-17, όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με 39-33 υπέρ της.

Από την στιγμή που η ΑΕΚ προσπέρασε στο σκορ της ήταν και πιο εύκολο να διαχειριστεί την αναμέτρηση και φάνηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η διαφορά ανέβηκε στο +9 (61-52). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο με την ΑΕΚ να προηγείται με 13 πόντους στο 34’ (67-54) και στο 36’ να είναι στο +12 (72-60), κάπου εκεί άρχισε να χάνει λίγο την συγκέντρωση της και με τον Λάκι Τζόουνς και τον Μποχωρίδη ο Άρης πραγματοποίησε μια αντεπίθεση διαρκείας που τον έφτασε σε απόσταση αναπνοής 79-77 στα 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ακολούθησε λανθασμένο φάουλ πάνω στον Σάκοτα από πλευράς Άρη, ο αθλητής της ΑΕΚ ευστόχησε και στις δύο και έγραψε το τελικό 81-77, καθώς ο Άρης στην τελευταία επίθεση δεν μπόρεσε να βγάλει κάτι καλό.

Έξι παίκτες της ΑΕΚ σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων (Χάντερ 16π., Γρίφιν 14π., Λαρετντζάκης 13π., Σάκοτα 11π., Ματσιούλης 10π., Ρόμπερτσον 10π.).

Για τον Άρη ο Μποχωρίδης σημείωσε 25 πόντους, ενώ ο Τζόουνς είχε 15.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81