Κυρίαρχος ο Ήφαιστος, νίκη-ανάσα ο Πανιώνιος, εύκολα ο ΠΑΟΚ

Written by  Δεκ 08, 2018

Ο Ήφαιστος Λήμνου ήταν εντυπωσιακός, συντρίβοντας τον Προμηθέα Πατρών με 82-67 και έκανε μια ακόμα σπουδαία εντός έδρας εμφάνιση, που του επιτρέπει να βλέπει πιο αισιόδοξα την παραμονή του στην κατηγορία.

Η καλή μέρα φάνηκε από νωρίς για τους γηπεδούχους, όταν με καλή κυκλοφορία, γρήγορο ρυθμό και πιεστική άμυνα, πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα (23-18). Με ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο και απόλυτη κυριαρχία στο παρκέ, ο Ήφαιστος έκανε ένα επιμέρους 24-11 στην δεύτερη περίοδο, εγκατέστησε μια διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο (47-29) και έκτοτε το μόνο που τον ένοιαζε ήταν να ικανοποιήσει με το θέαμα που προσέφερε τους φιλάθλους του που γέμισαν το γήπεδο.

Από την άλλη, ο Προμηθέας ήταν εκτός παιχνιδιού από την πρώτη περίοδο, ήταν εξαιρετικά άστοχος από την περιφέρεια (7/33 τρίποντα) και σε κανένα σημείο δεν παρουσίασε την εικόνα της ομάδας που έχει εντυπωσιάσει φέτος σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

Το τελικό 82-67 αποδεικνύει την εικόνα των δυο ομάδων στο παρκέ, με τον Ήφαιστο να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη.

Ο Τόντρικ Γκότσερ με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος επίσης με 13 πόντους, ο Ρόλαντ Φρειμάνις με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ταϊρόν Μπρέιζελτον με 11 πόντους οδήγησαν τον Ήφαιστο στην επιτυχία, ενώ από τον Προμηθέα μόνο ο Ολεξάντρ Λίποβι διασώθηκε με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-29, 67-47, 82-67

Ο Πανιώνιος πήρε πολύ σημαντική για τη σωτηρία του νίκη με 88-80 απέναντι στον Κολοσσό H Hotels, σε ένα παιχνίδι που έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, όταν οι φιλοξενούμενοι επεχείρησαν να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα, όταν και προηγήθηκαν στο τέλος του δεκάλεπτου με 26-20 και κατάφεραν να διατηρήσουν, αλλά και να αυξάνουν τη διαφορά από το ημίχρονο και μετά, καταφέρνοντας να φτάσουν ακόμα και στο +17 (62-45 στο 27’).

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, άρχισαν να μειώνουν σταδιακά και να κάνουν τον Πανιώνιο να… νιώσει την ανάσα τους, φτάνοντας ακόμα και στο -6 (80-74), όμως, το μεγάλο τρίποντο του Μπέρι στα 47’’ ουσιαστικά τους έκοψε τα «φτερά» με τους νεοσμυρνιώτες να πανηγυρίζουν την νίκη.

Ο Ντέβιον Μπέρι με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ασταμάτητος για τους «κυανέρυθρους», ο Ε. Τζ. Σίνκλερ τον ακολούθησε με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Νταρνέλ Χάρις είχε 15 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Γιώργος Καμπερίδης πρόσθεσε 12 πόντους στην μεγάλη νίκη των γηπεδούχων, ενώ από τον Κολοσσό, ο Δημήτρης Μαυροειδής με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Στέρλινγκ Γκιμπς με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ ήταν οι δυο κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-39, 68-55, 88-80

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με το Λαύριο Aegean Cargo και πήρε μια ευρεία νίκη με 77-64.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, όταν και προηγήθηκε με 16-0 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, πιάνοντας κυριολεκτικά στον… ύπνο τους γηπεδούχους και έδειξε πως θα περάσει ένα φαινομενικά εύκολο απόγευμα.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να προηγείται με 9-20, όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με το Λαύριο να αντιδρά άμεσα και με εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο και επιμέρους σκορ    μείωσε στο καλάθι στο ημίχρονο (38-40).

Το σκηνικό της πρώτης περιόδου επαναλήφθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά με σερί 9-0 και να παίρνει ξανά τη διαφορά, την οποία αυτή τη φορά κατάφερε να κρατήσει και πέρα από το τέλος του δεκάλεπτου (47-59) και να φτάσει στην τελική νίκη με 77-64.

Ο Φιλ Γκος έκανε μεγάλο παιχνίδι με 25 πόντους με τον Γιάνικ Μορέιρα να προσθέτει 15 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από το Λαύριο, ο Ντορόν Λαμπ είχε 18 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς 11 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 38-40, 47-59, 64-77