Έσπασε την έδρα, πήρε προβάδισμα ο ΠΑΟΚ

Written by  Ιουν 02, 2018

Ο ΠΑΟΚ έσπασε την έδρα του Προμηθέα νίκησε με 81-79 στην Πάτρα και πήρε το πλεονέκτημα της έδρας στην άτυπη σειρά για την 3η θέση στην Stoiximan Basketleague, καθώς και οι δύο ομάδες την ερχόμενη σεζόν θα αγωνίζονται στους ομίλους του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ ανώτερος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν έπεσε στην παγίδα του Προμηθέα στην τελευταία περίοδο και έφυγε νικητής από την Πάτρα.

Πρώτος σκόρερ και πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ο Γκος με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν για τον δικέφαλο οι Μαργαρίτης (11π.), Πέτεγουεϊ (11π.) και Κρουμπάλι (10π.), ενώ για τον Προμηθέα η τετράδα Γκίκας (20π.), Πράδερ (20π.), Φαγέ (17π.) και Λούποβι (11π.) δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή.

Το ματς

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-43, 55-58, 79-81

Σε ένα παιχνίδι που πριν την έναρξη του όλα τα προγνωστικά έδιναν μια λέξη, επίθεση, παρουσίασαν από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει στο κλείσιμο του με σερί 6-0 και να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο με 25-18 υπέρ του.

Το σερί του ΠΑΟΚ ανέβηκε στο 11-0 στο 13’  και το 19-18 έγινε 30-18, όμως ο Προμηθέας βρήκε λύση μέσα από την άμυνα και την περιφέρεια του και με δικό του σερί 15-4 μείωσε στο 16’ σε 34-33. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει ένα ακόμη σερί και με 7-0 να ξεφύγει 41-33, όμως ο Προμηθέας σε ένα ματς άκρως επιθετικό και με τους Πράδερ (13π.) και Γκίκα (12π.)στυλοβάτες μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου σε 43-40. Εξαιρετικοί για τον ΠΑΟΚ Κρουμπάλι (9π.), Γκος (9π.) και Πέτεγουεϊ (8π.).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν έχοντας μεγάλα ποσοστά αστοχίας κι αν και ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος δεν αποδόθηκε αυτό, ούτε σε αυτό το δεκάλεπτο, αφού όποτε ξέφευγε, ο Προμηθέας έβρισκε τις λύσεις και έμενε κοντά. Ο δικέφαλος έκλεισε όμως και το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 58-55, όμως όλα θα κρινόντουσαν για τη νίκη στην τελευταία περίοδο.

Τέσσερις αθλητές του Προμηθέα οδηγούσαν με διψήφιο αριθμό (Λούποβι (11π.), Γκίκας (12π.), Πράδερ (12π.), Φαγέ (15π.)), ενώ για τον ΠΑΟΚ Κρουμπάλι και Γκος είχαν τον πρώτο λόγο με 10 πόντους στα πρώτα 30 λεπτά, ενώ ακολούθησαν Πέτεγουεϊ και Κατσίβελης με 8 πόντους.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας προσπέρασε στο ματς με 59-58, όμως ο Γκος έδωσε άμεσα απάντηση με τρίποντο και ο ΠΑΟΚ προσπέρασε και πάλι με 61-59, για να πάρει φωτιά ο Γκίκας στη συνέχεια και να δώσει ώθηση στον Προμηθέα όχι μόνο για να προσπεράσει, αλλά να ξεφύγει και με +5 (67-62) στο 35’.Βέβαια σε ένα ματς που το άγχος δεν υπάρχει σε μεγάλο βαθμό, δεν θα μπορούσε να τελειώσει στο 35’ και η απάντηση στον Γκίκα και τον Φαγέ ήταν ο εκπληκτικός Γκος και ο Κατσίβελης  για τον ΠΑΟΚ και το παιχνίδι στο 37’ ήρθε στα ίσια 71-71. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν χέρι, χέρι μέχρι το τελευταίο λεπτό, ο ΠΑΟΚ στα 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος προηγήθηκε με 79-78, ο Φαγέ στη συνέχεια δέχθηκε το στοπ στην ρακέτα του ΠΑΟΚ με υποψία φάουλ και ο Πέτεγουεϊ με ½ βολές έβαλε τον δικέφαλο μπροστά με 80-78. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Πράδερ στα 12 δευτερόλεπτα να ευστοχήσει σε ½ για το 80-79, για να ακολουθήσει ο Τζόουνς με το ίδιο ποσοστό βάζοντας και πάλι τον ΠΑΟΚ στα 10 δευτερόλεπτα μπροστά με δύο πόντους 81-79. Στην τελευταία επίθεση και στην προσπάθεια να κλέψει το ματς ο Προμηθέας έκανε το λάθος με την πάσα του Γκίκα για το τρίποντο και ο ΠΑΟΚ έσπασε την έδρα νικώντας με 81-79.