Νίκη παραμονής για Πανιώνιο, εύκολα ο Ολυμπιακός τον Κολοσσό

Written by  Μαρ 18, 2018

Τη νίκη της αγωνιστικής σημείωσε ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε στο Κλειστό της Νέας Σμύρνης με 71-69 της ΑΕΚ και έκανε ένα σημαντικό βήμα, ώστε να διεκδικήσει με αξιώσεις την παραμονή του στην κατηγορία. Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Κολοσσό, επικράτησε με 83-72, όμως ερωτηματικά αφήνει η εμφάνιση του πάγκου, καθώς οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με +31 (68-37) στο 29', όμως το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τραγικό, με αποτέλεσμα να εκνευρίσει τον Γιάννη Σφαιρόπουλο με το τέλος της αναμέτρησης.

Πανιώνιος - ΑΕΚ 71-69

Ο Πανιώνιος έδειξε να θέλει πιο πολύ το παιχνίδι από ότι η ΑΕΚ και μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά, ενώ πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 33-24. Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μπει στο παιχνίδι, να πλησιάζει σε 43-39, όμως ο Πανιώνιος με ένα σερί 10-0 έφτασε και πάλι την διαφορά σε διψήφια και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 53-43. Όσο κι αν προσπάθησε η Ένωση να μπει στην διεκδίκηση της νίκης δεν ήταν εφικτό, καθώς ο Μπρέϊζελτον ήταν σε εξαιρετική ημέρα και οδήγησε τον Πανιώνιο στη νίκη με 71-69.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Μπρέϊζελτον του Πανιωνίου με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Κάμινγκς με 14 πόντους και ο Κάβιτς με 10 πόντους απο πλευράς Πανιωνίου. Για την ΑΕΚ ο Πάντερ με 19 πόντους και ο Τζέιμς με 17 ήταν οι κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-24, 53-43, 71-69

Ολυμπιακός - Κολοσσός 83-72

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την εκκίνηση της αναμέτρησης με στόχο να τελειώσει νωρίς την αναμέτρηση και το κατάφερε, καθώς στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 42-27, ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 68-43. Στην τέταρτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι έδειξαν να κατεβάζουν στροφές και ο Κολοσσός βρήκε ευκαιρία να κάνει επί μέρους σκορ περιόδου 29-15, κάτι που εκνεύρισε μετά το τέλος της αναμέτρησης τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, ο οποίος στην κάμερα της συνδρομιτικής ανέφερε πως οι αναπληρωματικοί δεν στάθηκαν στο ύψος και την σοβαρότητα του παιχνιδιού και εν ολίγης δεν θα παίξουν ξανά.

Πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς Ολυμπιακού έκανε ο Παπαπέτρου ο οποίος σκόραρε 16 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό είχαν ο Σπανούλης (11π.), Στρέλνιεκς (12π.), Μιλουτίνοφ (10π.), ενώ για τον Κολοσσσό ο Μπρέϊ με 18 πόντους και ο Γιάνγκ με 14 ήταν οι κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 42-27, 68-43, 83-72