Πρώτη και… ημιτελικός για την ΑΕΚ

Written by  Μάι 04, 2017

Η ΑΕΚ δεν είχε νικήσει ποτέ στην έδρα του Ρεθύμνου Cretan Kings, ωστόσο, η πρώτη νίκη της με 70-81 στον δεύτερο αγώνα των play off ου Πρωταθλήματος ήταν αρκετή για να τη στείλει στον ημιτελικό, όπου θα βρεθεί απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Η «Ένωση» αγωνίστηκε χωρίς τους Νιούλεϊ και Ντίξον, κάτι που οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν για να διατηρούνται μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας ακόμα και σε διαφορά 10 πόντων (50-40 στο ημίχρονο).

Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση στο δεύτερο ημίχρονο και με εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου με σκληρή άμυνα και επί μέρους σκορ 6-24 πήρε κεφάλι, ανέβαζε σταδιακά τη διαφορά και στο τέλος πήρε τη νίκη που την οδήγησε στον ημιτελικό του Πρωταθλήματος, όπου στις 11/5 θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό.

Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ ηγήθηκε των προσπαθειών της ΑΕΚ, με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς να έχει 13 πόντους με 9 ριμπάουντ, τον Δημήτρη Μαυροειδή να έχει 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα και τον Ντούσαν Σάκοτα να έχει 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για το Ρέθυμνο, ο Γουόλτερ Λέμον Τζούνιορ είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Μιχάλης Καμπερίδης είχε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Ρόλαντ Σάφτενααρ είχε επίσης 12 πόντους και ο Ανδρέας Χριστοδούλου πρόσθεσε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 50-40, 56-64, 70-81