Εύκολα το Ρέθυμνο στα προημιτελικά

Written by  Απρ 26, 2017

Το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε εύκολα του Κολοσσού H Hotels με 69-55 στον τρίτο αγώνα της πρώτης φάσης των play off και με τη νίκη αυτή έκανε το 2-1 στη σειρά και πέρασε στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και επέβαλλαν το ρυθμό τους από την αρχή όταν και προηγήθηκαν με 22-9 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, ενώ παρά την αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους και την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (47-47 στο 28’) δεν έχασαν το καθαρό τους μυαλό και με επιμέρους σκορ 17-8 στην τελευταία περίοδο έφτασαν στη νίκη που τους έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση των play off.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος και ο Γουόλτερ Λέμον Τζούνιορ έκαναν μεγάλο παιχνίδι σημειώνοντας από 20 πόντους, ο Ρόμπερτ Άρνολντ είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Τορλίν Φιτζπάτρικ σκόραρε μόλις 3 πόντους, αλλά «σκέπασε» τα καλάθια μαζεύοντας 14 ριμπάουντ.

Για τους Ροδίτες, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Γιοβόντε Ρέντικ και τον Ρόουπ Αχόνεν να προσθέτουν από 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 37-32, 52-47, 69-55