Άμυνα και επίθεση κάλυψαν το κενό του αρχηγού

Written by  Φεβ 15, 2017

Ο Ολυμπιακός μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του αλλά δε δυσκολεύτηκε να συνεχίζει νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα και με το 69-55 απέναντι στον Άρη να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά και την ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής.

Οι «κίτρινοι» λίγες ημέρες πριν από τη συμμετοχή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας δεν μπόρεσαν να σταματήσουν το εντός έδρας σερί του Ολυμπιακού και σε μεγάλο βαθμό πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους (17) αλλά και την αστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75μ (τελείωσαν το παιχνίδι με 5/19 σουτ).

Οι «ερυθρόλευκοι» χάρη στην αμυντική τους παρουσία, στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, αλλά και την επιθετική πολυφωνία τους βρήκαν λύσεις όταν ο Άρης μείωσε τη διαφορά και πλησίασε στο σκορ.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να πατάει το γκάζι, να τρέχει ένα σερί 13-0 και να παίρνει προβάδισμα 22-9 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν έτρεξαν ένα δικό τους σερί 10-0 μειώνοντας σε 22-19 πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-21.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε στο μεγαλύτερο μέρος τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με τον Άρη όμως να κάνει ένα επιμέρους 10-1 γράφοντας το 48-39  στο 27΄. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο 33' με ένα νέο δικό τους σερί (11-0) διαμόρφωσαν το 61-41. Το μόνο που κατάφερε ο Άρης ήταν να μειώσει σε 61-50 πριν γραφτεί το τελικό 69-55.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 40-21, 54-41, 69-55.