Επιστροφή στις νίκες η ΑΕΚ, συνεχίζει το σερί του ο ΠΑΟΚ

Written by  Νοε 05, 2016

Με καλή άμυνα επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ, συνεχίζει το σερί του ο ΠΑΟΚ, καρδιοχτύπι» για Κολοσσό, νέο… «αφεντικό» της Πάτρας, ο Προμηθέας.

Επιστροφή στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις για την ΑΕΚ που δεν δυσκολεύθηκε να κάμψει την αντίσταση του Ρεθύμνου Cretan Kings με 80-62 και να συνεχίσει αήττητη στο πρωτάθλημα. Η «Ένωση» ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, πήρε σχεδόν διπλάσια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (25-13) και στη συνέχεια διατήρησε τα κεκτημένα, διευρύνοντας τη διαφορά της.

Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μάικλ Ντίξον είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ για την κρητική ομάδα, ο Ρόμπερτ Άρνολντ είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Τορλίν Φιτζπάτρικ είχε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 45-34, 57-51, 80-62

Με την άμυνά του να τον οδηγεί στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του Λαυρίου DHI με 63-73 και συνεχίζει την ανοδική του πορεία  σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ανήμερα της ονομαστικής του εορτής, ο Λίνος Χρυσικόπουλος… κέρασε 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κιθ Κλάντον έκανε ένα εντυπωσιακό double-double με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους, από 14 πόντους είχαν ο Άσλεϊ Χάμιλτον και ο Μπράντον Γιανγκ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-37, 46-49, 63-73

Ο Προμηθέας Πατρών ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της «Αχαΐας», καθώς επικράτησε του γηπεδούχου Απόλλωνα Πάτρας Carna και πήρε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν χάρη στην απόδοσή τους στην τελευταία περίοδο που τους έδωσε τη διαφορά και την πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά τους να παραμείνουν στην κατηγορία στην παρθενική τους εμφάνιση.

Μεγάλο παιχνίδι για την ομάδα του Νίκου Βετούλα που πλήγωσε την πρώην… αγαπημένη του, έκανε ο Κάβελ Τζόνσον με 19 πόντους με 6 ριμπάουντ, καθώς και ο Μουχάμεντ Φαγέ που έκανε double-double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τον Απόλλωνα, ο Μάικλ Κόμπινς προσπάθησε με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 28-27, 40-44, 52-67

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας βρέθηκε πολύ κοντά σε μια δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, όμως, στα τελευταία λεπτά, ο γηπεδούχος Κολοσσός H Hotels ήταν πιο ψύχραιμος και ήταν εκείνος που πανηγύρισε με 90-88.

Ο Γιοβόντε Ρέντικ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης των νικητών με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Λάνγκστον Χολ είχε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κεν Μπράουν είχε 18 πόντους με 7 ασίστ, ο Αντρέγια Μιλουτίνοβιτς 18 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Ντέβιν Βαν Όστρουμ επίσης 18 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-43, 64-57, 90-88