Αρχίζει να του (ξανα)παίρνει τον αέρα

Written by  Οκτ 19, 2015

Ο Παναθηναϊκός πήρε και το δεύτερο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό μέσα σε διάστημα μόλις δέκα ημερών, αφού και στην αναμέτρηση για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος BasketLeagueπήρε τη νίκη με 73-69 και μαζί ένα σοβαρό βαθμολογικό και ψυχολογικό προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν ακόμα και με -15 πίσω στο σκορ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και τελικά όχι μόνο πήραν την πολύτιμη νίκη, αλλά έχασαν την ευκαιρία να πάρουν και μια ικανή διαφορά που θα τους έδινε σημαντικό προβάδισμα και για τη ρεβάνς του δευτέρου γύρου.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός, πέτυχε στο πρώτο δεκάλεπτο σχεδόν όσους πόντους πέτυχε σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα, στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε από δυνάμεις και στο τέλος απογοήτευσε τους φίλους του που για ένα ακόμα παιχνίδι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό είδαν την ομάδα τους να ηττάται κατά κράτος.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι με 5/5 τρίποντα, βάζοντας από νωρίς προβλήματα στον Σάσα Τζόρτζεβιτς για το μαρκάρισμα στην περιφέρεια των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν από το σημείο εκείνο μόλις 3/19 κι έτσι, δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Το επιθετικό κρεσέντο των «ερυθρολεύκων» στο ξεκίνημα έφερε τον Ολυμπιακό γρήγορα με μια διαφορά με 8-16 μόλις στο 4’. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι περνούσαν τη μπάλα μέσα στο καλάθι με τον Ραντούλιτσα να εκμεταλλεύεται όλες τις πάσες και να πετυχαίνει εύκολα καλάθια, όμως, να είναι απελπιστικά μόνος στο ξεκίνημα του αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, (13-23 στο 6’) έφτασε το doublescoreστο 8’ (15-30) και με τον Βασίλη Σπανούλη να μην έχει σκοράρει, αλλά να έχει μοιράσει ήδη 8 ασίστ, έκλεισε την σχεδόν τέλεια πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-32.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αντιστρόφως ανάλογο του πρώτου με τον Παναθηναϊκό να κάνει την ολική επαναφορά και να επιστρέφει στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενος το «χαλασμένο» μυαλό των Πειραιωτών στο ίδιο διάστημα.

Η περίοδος ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη και Φώτση να βρίσκουν στόχο από τα 6,75, ενώ ενδιάμεσα ο Αγραβάνης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για τον Ολυμπιακό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν λύσεις να περιορίσουν τα επιθετικά «όπλα» του αντιπάλου τους.

Με τις δύο άμυνες να έχουν «σφίξει» αρκετά, ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά (26-35 στο 14’) και αναθέρμανε λίγο την εξέδρα του, ενώ την ίδια ώρα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έψαχναν τρόπο να φτάσουν στο καλάθι του «τριφυλλιού».

Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε πλήρως τη διαφορά, έχασε την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο και το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται οριακά με 41-43 και το παιχνίδι να ξαναρχίζει από την αρχή.

Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την απόλυτη ανατροπή όταν με τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 24’ με 50-49 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 56-55.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός κατέρρευσε και πάλι, όπως και στον αντίστοιχο αγώνα του Κυπέλλου και με τους «πράσινους» να έχουν βρει ρυθμό, η διαφορά άρχισε να αυξάνεται σταδιακά, έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο 37’ (67-57) και προσπάθησε να πάρει και τη διαφορά ενόψει και του παιχνιδιού του δεύτερου γύρου.

Ένα ξέσπασμα του Ιωάννη Παπαπέτρου που πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους, μείωσε τη διαφορά σε 67-64 και έφερε και πάλι πρόσκαιρη ανησυχία στους «πράσινους».

Το καθαρό μυαλό και οι δυνάμεις, όμως, έλειπαν από τους «ερυθρόλευκους» και έτσι, ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά τη διαφορά με καλάθι του Πάβλοβιτς για το 71-64 και πίστεψε ότι πήρε τη νίκη.

Ένα τρίποντο του Σπανούλη και οι βολές του Παπαπέτρου από το ανόητο φάουλ του Κούζμιτς έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής για το 71-69 στα 19’’, ο Αθηναίου έκανε φάουλ στον Φελντέιν που ευστόχησε και στις δύο βολές για το 73-69 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός πήρε με αυτόν τον τρόπο μια μεγάλη νίκη και μαζί κατάφερε ένα τεράστιο ψυχολογικό πλήγμα στον «αιώνιο» αντίπαλό του, τον οποίο κατάφερε να κερδίσει δυο φορές μέσα σε δέκα μέρες.

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 11 πόντους κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι μέχρι να βρει συμπαραστάτες στο δεύτερο ημίχρονο στα πρόσωπα των Αντώνη Φώτση που τελείωσε με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, Τζέημς Φελντέιν με 12 πόντους, Σάσα Πάβλοβιτς με 10 πόντους και Τζέημς Γκιστ με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και ορισμένες πολύ καλές άμυνες. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης δεν βρέθηκε στην καλύτερη μέρα του επιθετικά, αφού πέτυχε μόλις 5 πόντους, βοήθησε, όμως, σε άλλα κομμάτια του παιχνιδιού, μαζεύοντας 5 ριμπάουντ, μοιράζοντας 4 ασίστ και κάνοντας 3 κλεψίματα, αλλά και 4 λάθη.

Από το «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο, η καταπληκτική εμφάνιση του Ιωάννη Παπαπέτρου με 13 πόντους δεν ήταν αρκετή για να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει τη νίκη. Ο νεαρός φόργουορντ ξεκίνησε και τελείωσε το παιχνίδι πολύ καλά, όμως, με εξαίρεση τον «βιονικό» Γιώργο Πρίντεζη που σταμάτησε στους 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, τα περίμεναν όλα από τον Βασίλη Σπανούλη.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και, παρά το γεγονός ότι μοίρασε συνολικά 10 ασίστ, ήταν εξαιρετικά άστοχος αφού είχε μόλις 7 πόντους με συνολικά 3/11 σουτ, ενώ υπέπεσε σε 7 λάθη, επίδοση που δυσκόλεψε πολύ την ομάδα του. Ο Ματ Λοτζέσκι είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης που ξεκίνησε εντυπωσιακά με 8 πόντους με 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, στη συνέχεια εξαφανίστηκε στη μετριότητα μαζί με τους συμπαίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 18-32, 41-43, 56-55, 73-69

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Φελντέιν 12, Γκιστ 7, Καλάθης 2, Κούζμιτς 8, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 11, Ραντούλιτσα 11, Διαμαντίδης 5, Παπαγιάννης, Λούντζης,

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 13, Σπανούλης 7, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 8, Γιανγκ 6, Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης, Αγραβάνης 3, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 11, Αθηναίου