Με «καρδιοχτύπι» το 1-0 ο ΠΑΟΚ

Written by  Μάι 13, 2015

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους από το πολύ καλό Ρέθυμνο που πήγε στη Θεσσαλονίκη για να κάνει το «break», όμως, στο δεύτερο ημίχρονο σοβάρεψε, «έσφιξε» την άμυνά του, επέστρεψε στο παιχνίδι και τελικά πήρε τη νίκη με 66-59 και έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με ένα εντυπωσιακό σερί 0-15 μετέτρεψαν το 29-29 του ημιχρόνου σε 29-44, φέρνοντας ανησυχία στην Πυλαία.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος, ωστόσο, βρήκε τρόπο να αφυπνίσει τους παίκτες του που αντέδρασαν, μείωσαν τη διαφορά και με ένα επιμέρους σκορ 27-13 στην τελευταία περίοδο πήρε τη νίκη με 66-59 και, μαζί την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για την πρόκριση στον ημιτελικό.

Ο Τζέι Αρ Μπρέμερ επέστρεψε στον ΠΑΟΚ για να τον βοηθήσει να φτάσει όσο ψηλότερα γίνεται και στο πρώτο παιχνίδι της σειράς το απέδειξε, πετυχαίνοντας 13 πόντους, με 3 ριμπάουντ, ενώ κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια ήταν ο Κέβιν Λάνγκφορντ με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από το Ρέθυμνο, που άγγιξε το «break», αλλά στο τέλος λύγισε, ο Ρόλαντ Σάφτενααρ έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ και ήταν ο κορυφαίος μαζί με τον Βίνσεντ Κάουνσιλ που σημείωσε 18 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-29, 39-46, 66-59

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 13, Λάνγκφορντ 12, Κάρτερ 7, Τσόχλας, Δέδας 10, Μαργαρίτης 2, Όντουμ 10, Βον 5, Χαριτόπουλος 7, Σαλούστρος

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Κουμπούρας, Σάφτενάαρ 20, Κάουνσιλ 18, Άλεν 5, Καλαμπόκης 6, Φαγέ 6, Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς, Χόλις 2