«Πράσινος» περίπατος

Written by  Νοε 23, 2014

Κάτι παραπάνω από εύκολη ήταν η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΚΑΟΔ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Πρωταθλητές διέλυσαν στο ΟΑΚΑ τους Δραμινούς με 86-55 και συνεχίζουν αήττητοι την πορεία τους στην Α1.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης, μάλιστα, εδωσε τη δυνατότητα στον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να βάλει στο παρκέ όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και να ξεκουράσει πολλά από τα βασικά στελέχη εν όψει και της πολύ δύσκολης συνέχειας. Ο τεχνικός των «πράσινων» είδε με ικανοποίηση μάλιστα να σκοράρουν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποίησε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πρωταθλητές ο Σλότερ με 28 ποντους με 5/6 διπ., 5/8 τριπ. και 3/4 βολές, ενώ υπέπεσε σε 2 μόνο λάθη. Από τον ΚΑΟΔ, ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Άτκινς που τελείωσε την αναμέτρηση με 18πόντους και 6 ασίστ. Από εκεί και πέρα, κανένας άλλος παίκτης της ομάδας του Κώστα Μέξα δεν ξεχώρισε.

Η αναμέτρηση

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειχνε αποφασισμένος να «καθαρίσει» από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη. Στο 4' το σκορ ήταν ήδη 15-5 με τους παίκτες του ΚΑΟΔ να μην μπορούν να μαρκάρουν τους αντίπαλους τους. Ο Σλότερ είχε πάρει το... όπλο του και βομβάρδιζε συνεχώς το καλάθι του ΚΑΟΔ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές να είναι μπροστά με 26-15.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα μικρό ξέσπασμα του ΚΑΟΔ ο όποιος προσπάθησε να μπει ξανά μέσα στο παιχνίδι (31-28 στο 16'). Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και με ένα 8-0 έδειξε τα αγωνιστικά αντανακλαστικά του. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να είναι μπροστά με 42-30.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε «νωχελικά» για τον Παναθηναϊκό μέχρι τα μισά. Σε εκείνο το σημείο «ξέσπασε καταιγίδα» η οποία έφερε τη διάφορα στο +19 (58-39 στο 27') σφραγίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Το τέλος του δεκάλεπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 63-40.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό παρά την μεγάλη διαφορά του να μην χαλαρώνει και με ένα σερί 8-0 να ανεβάζει τον πήχη της διαφοράς στους 31 πόντους (71-40) στο 32ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 86-55 και παρέμεινε αήττητος στο ελληνικό πρωτάθλημα, μετρώντας έξι νίκες στα ισάριθμα ματς που έχει δώσει (εκκρεμεί η αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ).

Δεκάλεπτα: 26-15, 42-30, 63-40, 86-55

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3, Σλότερ 28 (5), Μποχωρίδης 3(1), Γιάνκοβιτς 5(1), Φώτσης 3 (7ριμπάουντ), Παππάς 5, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 11(1), Μπατίστα 9 (7 ριμπάουντ),Ράιτ 4, Μπλουμς 8 (2), Παπαγιάννης 2.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 2, Τζόνσον 3(1), Γεωργάκης 3, Ατκινς 18(2 τριπ., 6 ασίστ), Οντομ, Σπυριδωνίδης 3(1), Μίσελ 6 (9 ριμπάουντ), Ζάρας 4 (1), Λο 8 (2 τριπ., 9 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 8(1), Κολοβης.