Διέλυσε την Νταρουσάφακα κι έρχεται ΣΕΦ η Ζαλγκίρις

Written by  Μαρ 22, 2019

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν καταιγιστική απέναντι στην Ντρουσάφακα, την οποία διέλυσε με 94-67, ανέβηκε στο 13-15 και πλέον έρχεται την ερχόμενη αγωνιστική στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον αγώνα που θα κρίνει οριστικά το μέλλον των «ερυθρολεύκων».

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε από νωρίς το προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 22-18, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, πάτησε… γκάζι και το μόνο που είχε ενδιαφέρον, εκτός από το πλούσιο θέαμα που παρουσίαζε στο παρκέ, ήταν η τελική έκβαση της διαφοράς.

Το ημίχρονο έκλεισε με την Ζαλγκίρις στο +19 (49-30), το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με +22 (68-46), η διαφορά έφτασε ακόμα και το +32 (88-56) με το τελικό 94-67 να επισφραγίζει την τεράστια ανωτερότητα που έδειξε η λιθουανική ομάδα στο παρκέ.

Ο Μπράντον Ντέηβις είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, οι Ντεόν Τόμπστον, Νέιτ Γουόλτερς και Αρτούρας Μιλάκνις σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ ο Μάριους Γκριγκόνις είχε 11 πόντους.

Από την Νταρουσάφακα που έμεινε στο 4-24, ο Τζέρεμι Έβανς σημείωσε 14 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Μουχάμεντ Μπαϊγκούλ είχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-30, 68-46, 94-67