Η άμυνα έφερε το πρώτο «διπλό» της ΑΕΚ

Written by  Νοε 06, 2019

Η ΑΕΚ φαίνεται πως αρχίζει να παίρνει μπροστά μετά το άσχημο ξεκίνημά της στη σεζόν, παίρνοντας την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της επί της Μπαντίρμα με 68-50 και βλέπει το μέλλον της με μεγαλύτερη αισιοδοξία στην διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα έβγαλε ενέργεια από την εξαιρετική της άμυνα, που της έδωσε την δυνατότητα να ελέγξει το παιχνίδι από την πρώτη περίοδο και έφτασε σχετικά εύκολα σε μια νίκη που, εκτός από την καλή ψυχολογία από μία ακόμα καλή εμφάνιση, της δίνει και βαθμολογική «ανάσα» ενόψει της συνέχειας.

Στα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, αναζητώντας να βρουν τις αδυναμίες η μία της άλλης, με την «Ένωση» να τελειώνει εξαιρετικά το πρώτο δεκάλεπτο, όπου αρχικά με σερί 9-0 πήρε διαφορά 12-19 και προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 14-22.

Ένα νέο σερί 9-0 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, έστειλε την ΑΕΚ στο +17 (14-31) και έκανε εύκολο το έργο της, με την συνέχεια, ωστόσο, να μην είναι ανάλογη, την ελληνική ομάδα να σκοράρει μόλις 2 βολές στα τελευταία 4’, αλλά να μην χάνει το προβάδισμά της μέχρι το ημίχρονο, που την βρήκε μπροστά με 21-33.

Η ΑΕΚ βρισκόταν σε καλή κατάσταση και ανέβασε πολύ γρήγορα τη διαφορά ξανά στους 17 πόντους (24-41) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, αφού η τουρκική ομάδα αδυνατούσε να βρει τρόπο να πλησιάσει και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την «Ένωση» να προηγείται με 37-53.

Με την άνεση που της έδινε η διαφορά, η ΑΕΚ έπαιξε χωρίς άγχος στην τελευταία περίοδο, ανέβασε την διαφορά ακόμα και στους 21 πόντους (45-66) και έφτασε σε μια άνετη τελικά επικράτηση με 50-68.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Γιόνας Ματσιούλις 11 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Χάουαρντ Σαντ Ρος σημείωσε 8 πόντους με 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Μάρκους Σλότερ σκέπασε τα καλάθια, μαζεύοντας 11 ριμπάουντ.

Από την τουρκική ομάδα, ο Ομάρ Πριούιτ ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και ο Εμάνουελ Τέρι έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 21-33, 37-53, 50-68

Φωτό: championsleague.basketball