Έχασε κι άλλη ευκαιρία, πιο κοντά στον αποκλεισμό

Written by  Δεκ 06, 2017

Κοντά στο φάσμα του αποκλεισμού βρίσκεται ο Άρης που άφησε ανεκμετάλλευτες τις ευκαιρίες του για να πάρει την εκτός έδρας νίκη από την Οστάνδη, από την οποία ηττήθηκε με 69-67 και πλέον τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό, αλλά ήταν άστοχοι και επιπόλαιοι και πλέον βρίσκονται σε δεινή θέση.

Με τον Λευτέρη Μποχωρίδη για πρώτη φορά στη σύνθεσή του, αλλά χωρίς τους Πέτγουει και Μόραντ με αμφότερους να είναι ένα βήμα πριν την έξοδο από την ομάδα, ο Άρης δυσκολεύθηκε να μπει στο ματς, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 9-4 στο 3’, αλλά με σερί 9-0 η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα με 9-13 και έμεινε μπροστά ως το τέλος του δεκάλεπτου (19-20).

Με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη σε καλή μέρα, ο Άρης έλεγχε το παιχνίδι, όμως, η Οστάνδη βρήκε τρόπο να μπλοκάρει την ούτως ή άλλως όχι ιδιαίτερα ποιοτική επιθετική λειτουργία των «κιτρινόμαυρων» και πήρε διαφορά 9 πόντων (36-27) και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 38-32.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε και το +11 στα μισά του τρίτου δεκάλεπτου (48-37), με την ελληνική ομάδα να απαντά και με τον εκπληκτικό Τσαϊρέλη να περνά μπροστά με 52-53 λίγο πριν τη λήξη του, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο από κοινή αφετηρία για τις δυο ομάδες (53-53).

Ο Άρης έμεινε χωρίς πόντο για περισσότερο από 3’ με συνέπεια οι γηπεδούχοι να κάνουν ένα 7-0 κι να προηγηθούν με 60-53, όμως, στη συνέχεια, με «όπλο» την άμυνα, μείωσε σταθερά και έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο τελευταίο λεπτό (66-65).

Ο Φίλερ στα 16’’ με δυο βολές έκανε το 68-65, τα σουτ του Μπελ και του Αθηναίου βρήκαν σίδερο και το τελικό 69-67 αφήνει μια πικρή γεύση στην ελληνική ομάδα.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ το πάλεψαν λίγο περισσότερο για τον Άρη που, ωστόσο, για ένα ακόμα παιχνίδι κινήθηκε στη μετριότητα.

Για την Οστάνδη, 17 πόντους είχε ο Τζόρτζεβιτς και 13 ο Σαλούμου.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 53-53, 69-67

Φωτό: championsleague.basketball