Έβγαλε μόνος τα μάτια του…

Written by  Νοε 23, 2016

Ο Άρης κρατούσε την τύχη του στα χέρια του για 35’, όμως, στο τέλος της αναμέτρησης έχασε την συγκέντρωσή του, υπέπεσε σε τραγικά λάθη και επέτρεψε στους Fraport Σκάιλαϊνερς να πάρουν τη νίκη με 81-74.

Η ελληνική ομάδα έκανε πολύ καλή εμφάνιση για περισσότερα από τρία δεκάλεπτα, όμως, έκανε ένα τραγικό φινάλε που του στέρησε το δικαίωμα να επιστρέψει στα επιτυχή αποτελέσματα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της.

Με πολύ καλή άμυνα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Άρης προηγήθηκε με 0-7 στο 3’ και, διατηρώντας το καθαρό μυαλό του έφτασε στο double score του δεκάλεπτου (10-20).

Με το δίδυμο των Τζένκινς και Μπάκνερ να είναι σε καλή μέρα, η ελληνική ομάδα δεν δυσκολευόταν να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ και, παρά το κακό δίλεπτο στο τέλος του ημιχρόνου έμεινε μπροστά με 34-37.

Παρά το γεγονός ότι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, ο Άρης έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό και με σερί 8-0 να περάσουν μπροστά με 68-65 στο 35’ και να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Άρης δεν άντεξε στην πίεση των τελευταίων λεπτών και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια νίκη με 81-74 που ουσιαστικά ήταν δώρο της ελληνικής ομάδας.

Ο Μάικ Τζένκινς έκανε μεγάλο παιχνίδι με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Έρικ Μπάκνερ έκανε double-double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, όμως, η εκπληκτική τους συνεργασία δεν έφερε αποτέλεσμα για την ελληνική ομάδα.

Από τους γηπεδούχους, ο Κουάμε Βον είχε 16 πόντους με 5 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Αντόνιο Γκρέηβς 20 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 34-37, 50-55, 81-74

Fraport Σκάιλαϊνερς (Χέρμπερτ): Βον 16, Άγκβα, Μερτς, Ιλτσχόφερ, Μπόνγκα, Γκρέιβς 20, Ρόμπερτσον 5, Μόρισον 8, Ιμπέκουε 14, Σιλντς 15, Κίελ 3

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 22, Κάμινγκς 6, Ζάρας 7, Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 15, Γιάνκοβιτς 11, Ντραγκίσεβιτς 3

Φωτό: basketballcl.com