«Πολυβόλο» η Μπαρτσελόνα, με 100αρα την Χίμκι

Written by  Δεκ 06, 2019

Σε ένα ματς αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ, η Μπαρτσελόνα άφησε πίσω της την βαριά ήττα από την Αναντολού Εφές και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας εκτός έδρας της Χίμκι με 102-94 και ανέβηκε ανά στην κορυφή όπου συγκατοικεί με την Ρεάλ Μαδρίτης, περιμένοντας το αποτέλεσμα της τουρκικής ομάδας ευελπιστώντας σε στραβοπάτημα που θα φέρει τριπλή ισοβαθμία.

Οι «μπλαουγκράνα» στο πρώτο μέρος βασίστηκαν στα εκπληκτικά ποσοστά τους από τα 6,75 μ. (8/10 τρίποντα), που της έδωσαν ώθηση για να πάρει προβάδισμα και να φτάσει ως το τέλος και στη νίκη.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 0-10 στο 5’ έχοντας δείξει από νωρίς τις προθέσεις της και έφτασε χωρίς ιδιαίτερο κόπο στο 22-31 του πρώτου δεκάλεπτου.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να εκτοξεύει τη διαφορά στο +16 (30-46), ενώ με καλάθι του Χάνγκα, η διαφορά έφτασε και τους 19 πόντους (32-51) και στο ημίχρονο οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν με 48-61.

Η Χίμκι προσπαθούσε να μειώσει και έφτασε έπειτα από ώρα σε μονοψήφια διαφορά (52-61), αλλά η Μπαρτσελόνα ξέφυγε και πάλι με +18 (57-75) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 70-84.

Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, η Χίμκι έκανε τρομερή αντεπίθεση, μειώνοντας σταδιακά τη διαφορά και έφτασε μια… ανάσα από την ανατροπή (94-97), όμως, η Μπαρτσελόνα άντεξε και πήρε τελικά την νίκη με 94-102, αφήνοντας την ρωσική ομάδα στο 6-6.

Ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε τρομερό παιχνίδι με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Μάλκολμ Ντιλέινι είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Άντε Τόμιτς σημείωσε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Άνταμ Χάνγκα, με τν Κάιλ Κούρικ και τον Κόρι Χίγκινς είχαν από 10 πόντους.

Για την Χίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ είχε 23 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Τζέρεμι Έβανς σημείωσε 16 πόντους και ο Ντέβιν Μπούκερ με τον Σεργκέι Καράσεφ σημείωσαν από 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 48-61, 70-84, 94-102

Φωτό: euroleague.net