Κράτησε την κορυφή η Φενέρ, διπλό η Μπασκόνια στο Ισραήλ, άνετα η ΤΣΣΚΑ, σκόρπισε την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ

Written by  Δεκ 13, 2018

Η Φενέρ νίκησε και την Αρμάνι με 92-85 στην Τουρκία έφτασε τις 11 νίκες και θα είναι δίχως συγκάτοικο στην κορυφή.

Οι Ιταλοί αν και ξεκίνησαν καλά προηγήθηκαν με 21-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν ισόπαλοι 40-40 στο ημίχρονο και είχαν έναν εξαιρετικό Μάικ Τζέιμς με 31 πόντους, δεν ήταν αρκετό.

Η παρέα του Κώστα Σλούκα, ο οποίος είχε 9 πόντους με 7 ασίστ μπήκε διαφορετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Γκούντουριτς (20π.), Βέσελι (17π.) και Λόβερν (15π.) προηγήθηκε με 67-58 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε σε μια ακόμη νίκη με 92-85 μια στροφή πριν υποδεχθεί στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής την ΤΣΚΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 40-40, 67-58, 92-85

Δείτε την στατιστική ΕΔΩ

Η ΤΣΣΚΑ καθάρισε νωρίς την αναμέτρηση με την Χίμκι στη Μόσχα, επικράτησε εύκολα με 88-74 και θα ταξιδέψει στην Τουρκία για την αναμέτρηση με την Φενέρ, ώστε να δει και πάλι κορυφή.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να μπαίνει μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-17 και να πηγαίνει στο ημίχρονο με 49-40, ενώ ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό να της δώσει αέρα 22 πόντων (75-53) και να κλειδώσει τη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και η Χίμκι απλά μείωσε στο τελικό 88-74.

Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ ο Χάκετ με 14 πόντους, ενώ για την Χίμκι ο Μάρκοβιτς σημείωσε 18.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 49-40, 75-53, 88-74

Η Μακάμπι είχε το παιχνίδι στα χέρια της για 35 λεπτά, καθώς διαχειριζόταν εξαιρετικά την αναμέτρηση, όμως η Μπασκόνια κατάφερε να αποδράσει από το Ισραήλ με τη νίκη 81-79 χάρη στον Πουαριέ που ήταν ο ήρωας της.

Η Μακάμπι αν και βρέθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο πίσω με 22-17, κατάφερε να πραγματοποιήσει ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 41-36, ενώ ίδιο ήταν το σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να είναι μπροστά με 61-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η Μπασκόνια ξεκίνησε την αντεπίθεση της. Η Ισπανική ομάδα ισοφάρισε 73-73 τρία λεπτά πριν το τέλος και προσπέρασε με τρεις χάρη στο δίποντο του Πουαριέ με 79-76 (1’20’’) πριν τη λήξη. Η Μακάμπι έφερε την αναμέτρηση στα ίσια 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 79-79, όμως ο  Πουαριέ (12π., 12ριμπ.)ήταν άξιος συμπαραστάτης του Σενγκέλια στο τέλος και με δίποντο στα 11 δευτερόλεπτα χάρισε τη νίκη στην Μπασκόνια με 81-79.

Πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς ο Σενγκέλια με 20 πόντους , ενώ για την Μακάμπι ο Κέιν είχε 13.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 41-36, 61-54, 79-81

Η Ρεάλ πάτησε την Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι με 92-65 και δεν χρειάστηκε περισσότερο από ένα δεκάλεπτο (το δεύτερο), ώστε να το κάνει.

Η Μπαρτσελόνα έμεινε κοντά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς η Ρεάλ προηγήθηκε με 22-17, όμως οι πρωταθλητές με επί μέρους σκορ 31-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο καθάρισαν την υπόθεση νίκη και έβαλαν τις βάσεις ώστε να διασύρουν τον αιώνιο αντίπαλο τους.

Στο δεύτερο μέρος οι Μαδριλένοι απλά συντήρησαν τη διαφορά ψηλά και ολοκλήρωσαν με το εντυπωσιακό 92-65.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ο Τόμπκινς με 17 πόντους, ενώ για την Μπαρτσελόνα διασώθηκε ο Ερτέλ με 16.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 53-30, 69-50, 92-65

πηγή φωτό: euroleague.net