Έμεινε ζωντανή η Μπασκόνια, 88-83 τη Φενέρ

Written by  Απρ 25, 2018

Η Μπασκόνια νίκησε με 88-83 την Φενέρμπαχτσε, μείωσε την σειρά σε 2-1 και την Πέμπτη θα επιδιώξει να την φέρει στα ίσια και να επιστρέψει στην Τουρκία. Οι Ισπανοί αυτή την φορά έφτασαν μέχρι το τέλος επέβαλαν τον ρυθμό τους από νωρίς και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με την Φενέρ να μπαίνει μπροστά με 20-19. Η συνέχεια όμως άνηκε στην Μπασκόνια, καθώς ανέβασε την διαφορά πάνω από τους δέκα, προηγήθηκε με 47-35 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου για να μειώσει σε 47-38 για το ημίχρονο η Φενέρ.

Στο δεύτερο μισό η Ισπανική ομάδα είδε την Φενέρ να την πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής 67-66 με το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως με ένα σερί 15-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφιο με την Μπασκόνια να μπαίνει μπροστά 82-66 στο 35'. Η Φενέρ προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι, όμως ήταν δύσκολο απέναντι σε μια Μπασκόνια που ήταν αποφασισμένη φτάνοντας στη νίκη με 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 47-38, 67-66, 88-83.