100άρα της Εφές στον Ερ. Αστέρα, νίκες στο τέλος για Φενέρ, Ρεάλ

Written by  Νοε 25, 2016

Γρήγορη και ουσιαστική η Αναντολού Εφές πήρε εύκολα τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, μεγάλες νίκες στο τέλος των αναμετρήσεων πέτυχαν Φενερμπαχτσέ και Ρεάλ Μαδρίτης, στον «πάτο» έστειλε την Μπάμπεργκ η Ζαλγκίρις Κάουνας.

Σκόρ, θέαμα και ουσία προσέφερε στους φιλάθλους της η Αναντολού Εφές που επικράτησε εύκολα του Ερυθρού Αστέρα με 100-79 και ανέβασε το ρεκόρ της σε 4-5.

Η τουρκική ομάδα είχε ενέργεια και καλή κυκλοφορία της μπάλας, σούταρε με 12/25 τρίποντα, μοίρασε 24 ασίστ και πήρε συνολικά 49 ριμπάουντ έναντι μόλις 25 των φιλοξενούμενων και, παρά τα 17 της λάθη, πήρε μια εύκολη όπως αποδείχθηκε νίκη.

Ο Ντέρικ Μπράουν τα έκανε όλα με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα και με συνολικά 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης έβαλε ισχυρή υποψηφιότητα για πολυτιμότερος παίκτης της αγωνιστικής. Σε μεγάλη μέρα βρέθηκαν επίσης ο Τόμας Ερτέλ με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Μπράις Κόττον με 19 πόντους και ο Τάιλερ Χάνεϊκατ που έκανε double-double με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Τσαρλς Τζένκινς είχε 20 πόντους και ο Μάρκο Γκούντουριτς είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-40, 74-64, 100-79

Με εντυπωσιακό τελείωμα και επιμέρους σκορ 7-21 η Φενερμπαχτσέ πήρε την σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με 70-79 και έδειξε να αφήνει πίσω της το κακό διάστημα των προηγούμενων εβδομάδων.

Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις και εναλλαγές στο σκορ με τις δυο ομάδες να παίρνουν κατά διαστήματα το προβάδισμα, αλλά να μην μπορούν να το διατηρήσουν. Στους γηπεδούχους ανήκε ολοκληρωτικά η τρίτη περίοδος, στην οποία μετέτρεψαν το -8 του ημιχρόνου σε +5 υπέρ τους (63-58), όμως, στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρήκε τις δυνάμεις, έπαιξε καταπληκτική άμυνα και τελικά έφτασε στην νίκη.

Ο Κώστας Σλούκας συνεχίζει τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις και με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του.

Από την Αρμάνι, 17 πόντους με 5 ριμπάουντ είχε ο Ρακίμ Σάντερς και ο Τζαμέλ Μακλήν είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-44, 63-58, 70-79

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύθηκε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Ούνικς Καζάν, όμως, στο δεύτερο βρήκε ρυθμό και έφτασε στην έκτη της νίκη πολύ πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 89-75.

Ο Φελίπε Ρέγες ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ρεάλ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Σέρχιο Γιουλ είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ από την ρωσική ομάδα, ο Αρτσιόμ Παραχούτσκι είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 40-37, 62-55, 89-75

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Ζαλγκίρις Κάουνας απέναντι στην Μπάμπεργκ επικρατώντας με 86-72 της γερμανικής ομάδας που κατρακύλησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και δείχνει να μην έχει δυνάμεις να ακολουθήσει την φετινή κούρσα.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν υψηλή απόδοση από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και πήραν την πιο εύκολη από τις τρεις φετινές τους νίκες.

Ο Παούλιους Γιανκούνας ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ με τον Κέβιν Πάνγκος να προσθέτει 19 πόντους και 6 ασίστ, ενώ από την απογοητευτική φέτος Μπάμπεργκ ο Ντάνιελ Τάις είχε 15 πόντους και ο Νίκος Ζήσης 10 πόντους με 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 47-39, 71-55, 86-72